«Χαρακίρι» ΑΠΟΕΛ στο «Αστάνα Αρένα», μεγάλη η ζημιά στο οικονομικό κομμάτι

Χαμένος κατά έξι εκατομμύρια και κάτι περισσότερο είναι ο ΑΠΟΕΛ, μετά και το τέλος του αγώνα για τον τέταρτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Η Αστάνα πήρε τη νίκη στα πέναλτι με 2-1 και είναι η ομάδα που θα βρίσκεται στην φάση των ομίλων.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους πρωταθλητές μας, με τους Καζάκους να μπαίνουν δυνατά και να σπρώχνουν την ομάδα του ΑΠΟΕΛ στο δικό της μισό.

Κατάφεραν να σκοράρουν άδικα με το πέναλτι του Καμπανάγκα στο 17ο λεπτό και από εκεί και πέρα κράτησαν το αποτέλεσμα.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά και το τέρμα που δέχτηκε, ανέβασε κατά πολύ την απόδοση του, υστερώντας για ακόμη μια φορά στην τελική πάσα.

Η επόμενη φάση που θα συζητηθεί έντονα, είναι αυτή του Ρεζα στο 29ο λεπτό. Ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, με τον ρεφ της αναμέτρησης να μην καταλογίζει την παράβαση.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερη ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας στο ημίωρο της παράτασης τεράστιες ευκαιρίες για να σκοτώσει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι κρίθηκε στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Παράγοντες όπως η τύχη ,έπαιξαν καταληκτικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος στη συγκεκριμένη άχαρη διαδικασία.

Σε γενικές γραμμές, ήταν ένα παιχνίδι που ο ΑΠΟΕΛ δικαιούταν να πάρει την πρόκριση, με μια καλή τακτική στον αγωνιστικό χώρο και σοβαρότητα στο παιχνίδι του, αλλά… δεν τον ήθελε η μπάλα, αφού είχε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει το ένα γκολ που ήθελε για να του δώσει την πρόκριση.

Αποστολή του ThemaSports στο Καζακστάν: Ανδρέας Μιχαήλ

ΠτΔ: Προανήγγειλε ενίσχυση πολιτικών για πολύτεκνους - «Θα είμαστε πάντοτε στο πλευρό σας»

Την ενίσχυση πολιτικών για πολύτεκνους προανήγγειλε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης, κατά την διάρκεια ομιλίας του στη Γιορτή της Πολύτεκνης Μάνας στη Λευκωσία.