«Άλωσε» τη «Veltins Arena» η Γκλάντμπαχ και έπιασε στη 2η θέση την Μπάγερν! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Γκλάντμπαχ πέρασε από την έδρα της Σάλκε με σκορ 2-0 και «έπιασε» τη Μπάγερν Μονάχου στη δεύτερη θέση της Bundesliga. Με δέκα παίκτες από το 60’ οι «βασιλικοί μπλε».

Την εξαιρετική της κατάσταση επιβεβαίωσε στην «Veltins Arena» η Γκλάντμπαχ.

Η Μπορούσια ξεπέρασε το εμπόδιο της Σάλκε με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Bundesliga και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Μπάγερν Μονάχου, την «έπιασε» στη δεύτερη θέση, όντας στο -7 από την κορυφή.

Βέβαια, για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα, χρειάστηκε και η αποβολή του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, που έπαιξαν για μισή ώρα με παίκτη λιγότερο.

Οι «βασιλικοί μπλε» παρέμειναν στη δωδέκατη θέση και αρκετά μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Η Γκλάντμπαχ είχε μια ελαφρά υπεροχή και δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες με τους Στιντλ και Ζακάρια.

Από την πλευρά της, η Σάλκε περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο και η μοναδική καλή στιγμή της ήταν μια εκτέλεση φάουλ του Καλιγκιούρι.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως, στο 60’ υπήρξε αλλαγή στην αριθμητική ισορροπία, καθώς αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Σάλκε, Νούμπελ, ο οποίος ανέτρεψε τον Αζάρ έξω από την περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Η Μπορούσια ανέλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα και πίεσε για το γκολ, το οποίο τελικά κατάφερε να πετύχει στο 85’ με τον Κράμερ.

Μάλιστα, δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νοϊχάουζ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά η 20η αγωνιστική

Παρασκευή 1/2
Ανόβερο-Λειψία 0-3
(45+3’ πεν. Χάλστενμπεργκ, 65’, 85’ Ορμπάν)

Σάββατο 2/2

Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 3-1
(53’ Μπέιλι, 63’ Φόλαντ, 87’ Αλάριο – 41’ Γκορέτσκα)

Ντίσελντορφ-Στουτγκάρδη (19:00)

Βελτιωμένη η κατάσταση της υγείας του «Δημητρούι» - «Στο περίμενε» οι ανακριτές για κατάθεση

Θα καταταγείς στον στρατό; Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις – Οι σημαντικές ημερομηνίες και οι εκπαιδεύσεις που θα ακολουθήσουν

Νέο «μέτωπο» για Οδ. Μιχαηλίδη - «Πυρά» από το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Ιδρυμάτων για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα - Πώς απαντά η Ελεγκτική

Σοβαρές καταγγελίες κατά αεροπορικών εταιρειών: Από καθυστερήσεις και βάρος αποσκευών μέχρι αλλαγές - Όσα πρέπει να ξέρετε

Τραγωδία στη Λεμεσό - Απεβίωσε 30χρονος ενώ έπαιζε ποδόσφαιρο

Φουντώνει η μάχη των ευρωεκλογών - Η επίθεση του Νικόλα κατά ΕΛΑΜ - Η ενόχληση του ΔΗΣΥ για τις κινήσεις Χριστοδουλίδη

Με εντατικούς ρυθμούς μπαίνουν τα επιτελεία των κομμάτων στην τελική ευθεία για τις εκλογές της 9ης Ιουνίου.