Τρίτος αγώνας τραπ Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής: Νικητής στα «Τάνεια» ο Τ/κ Νιχάτ Ακτερζί (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Τρίτος αγώνας τραπ Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής: Νικητής στα «Τάνεια»  ο Τ/κ Νιχάτ Ακτερζί (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Νικήτρια στις γυναίκες η Γεωργία Κωνσταντινίδου, ενώ στους έφηβους κέρδισε ο Ξένιος Χατζηδάκης και στους βετεράνους ο Κεμάλ Γκιουρσέλ…

Ο Τουρκοκύπριος διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΑΜ Νιχάτ Ακτερζί, ήταν ο μεγάλος νικητής στον τρίτο φετινό αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος σκοποβολής ΟΠΑΠ, με 117/125 στον προκριματικό και 45/50 στον τελικό!

Ο αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Λεμεσού – τα Τάνεια» κι έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο της Λεμεσού με αθλοθέτη την εταιρία GARPOZIS CONSTRUCTIONS LTD και όπως και τα προηγούμενα χρόνια ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή και αξιωματούχου της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΜ, αείμνηστου Περικλή Τάνου.

Στη διάρκεια της τελετής βράβευσης των διακριθέντων, η οικογένεια του τιμώμενου, απένειμε στη μνήμη του τιμητική πλακέτα στο νικητή.

Ο Νιχάτ, μετά την ολοκλήρωση του προκριματικού πέρασε τρίτος στον τελικό, ισόβαθμος με τους Άδωνη Μυλωνά (ΣΚΟΛΕΥ) και Νικόλα Κυριάκου (ΣΚΟΛΕΜ), ενώ επικεφαλής βρίσκονταν οι αθλητές της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής (122/125) και Γιάννης Αηλιώτης (118/125) και η εξάδα συμπληρώθηκε από τον Φειδία Σαββίδη της ΣΚΟΛΕΜ με 115/125.

Ο Αηλιώτης αποχώρησε πρώτος μετά τις 25 «μονοντουφεκιές» με 19/25 και τον ακολούθησαν, ο Σαββίδης με 23/30 και ο Μακρής με 28/35.

Ο Άδωνης Μυλωνάς με 30/40 περιορίστηκε στο χάλκινο μετάλλιο, αφήνοντας τους Νιχάτ Ακτερζί και Νικόλα Κυριάκου σε μια συναρπαστική «μονομαχία» για την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, το οποίο ευτύχισε να κατάκτήσει ο Νιχάτ με 45/50 έναντι 44/50 του αντιπάλου του.

Με το 118/125 που πέτυχε ο Γιάννης Αηλιώτης, εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία του τραπ, ενώ στους έφηβους πρώτευσε ο Ξένιος Χατζηδάκης της ΣΚΟΛΕΥ με 98/125 και στους βετεράνους ο Τουρκοκύπριος Κεμάλ Γκιουρσέλ της ίδιας Οργάνωσης με 114/125.

Η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ με 108/125, έκανε 3 στις 3 τις νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα.

Τέλος στο παραολυμπιακό τραπ, ο Νεόφυτος Νικολάου επίσης της ΣΚΟΛΕΥ, πήρε τη νίκη με καλύτερη τελευταία πούλα από τον δεύτερο Ραφαήλ Μαρκουλλή της ΣΚΟΛΑΡ. Οι δυο αθλητές ισοβάθμησαν με 90/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τραπ στον αγώνα για το «Κύπελλο Λεμεσού – τα Τάνεια», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: