Ακόμα πιο κοντά στο Champions League η Λιλ

Η Λιλ επικράτησε 5-0 της Νιμ και κράτησε την διαφορά στους έξι πόντους από την 3η της βαθμολογίας Λιόν. Η Καέν 1-0 τη Ντιζόν στο ματς σωτηρίας και πέρασε στην 18η θέση που οδηγεί σε μπαράζ.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο η Λιλ ήταν καταιγιστική απέναντι στη Νιμ, επικράτησε με 5-0 και έφτασε τους 68 πόντους, έναντι 62 της Λιόν, διατηρώντας το προβάδισμα των έξι βαθμών για την κατάληψη της 2ης θέσης. Ο Ρεμί στο 51ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να ακολουθήσει ένα ακόμα από τον Μπαμπά στο 64’. Ο Τσελίκ στο 70’ διαμόρφωσε το 3-0, ενώ το 4-0 έγινε από τον Πέπε στο 80’. Tο τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ρουί Φόντε στο 90+2′.

Με χατ-τρικ του Ατάλ η Νις επικράτησε 3-0 της ουραγού Γκινγκάμπ με τον Αλγερινό να σκοράρει στο 9΄, στο 68’ και στο 73’ και έφτασε τους 51 πόντους. Καθοριστική νίκη που τουλάχιστον την φέρνει πάνω από την αντίπαλο της στη 18η θέση που οδηγεί σε μπαράζ, σημείωσε η Καέν απέναντι στη Ντιζόν με 1-0, με γκολ του Φαϊρ στο 67’. Στο 0-0 έμεινε η Αμιάν με την Στρασμπούρ, ενώ στο 1-1 τελείωσε το παιχνίδι της Ανζέ με τη Ρεμς.

Το πρόγραμμα 34ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (26/04)

Μπορντό-Λιόν 2-3
(34’ Μπριάντ, 38’ Ντε Πρεβίλ – 14’ Ντεπάι, 67’ Κορνέ, 85’ Ντεμπελέ)

Λιλ-Νιμ 5-0
(51′ Ρεμί, 64′ Μπαμπά, 70′ Τσελίκ, 80′ Πέπε, 90+2′ Ρουί Φόντε)

Πηγή: Sport-fm.gr

Μήνυμα ΠτΔ για τερματικό: «Το κράτος δεν εκβιάζεται... με εκπλήσσει αυτή η ανάγκη της εταιρείας για δημόσιες παρεμβάσεις»

«Είμαι σε επαφή μαζί της και ο ίδιος προσωπικά, αλλά και με κάποια κράτη μέλη της ΕΕ, και εκτός της ΕΕ, όπως με Μόνιμα Μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας των ΗΕ, για να δούμε πώς μπορούν να δημιουργηθούν οι προοπτικές για επανέναρξη των συνομιλιών», είπε σήμερα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης.