Εκκίνηση με νίκη για Ατλέτικο με Μοράτα και… «μαγικά» από Φέλιξ – «Απογείωση» για Βαγιαδολίδ!

Ο Ζοάο Φέλιξ έκανε «μάγια», ο Άλβαρο Μοράτα σκόραρε με την πρώτη του κιόλας ευκαιρία στο πρωτάθλημα και η Ατλέτικο Μαδρίτης αρκέστηκε στο 1-0 με την Χετάφε, για να κάνει καλή εκκίνηση.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε φάνηκε, ότι χρειάζονται ακόμη καιρό για να βρουν την απαραίτητη «χημεία» τους, ως ένα σύνολο αρκετά καινούργιο και, τουλάχιστον, δεν πλήρωσαν αυτή την προσπάθεια προσαρμογής τους, αφού στο 86′ ο Άνχελ θα μπορούσε να τιμωρήσει τους «Ροχιμπλάνκος», αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Η Ατλέτικο έπαιζε πολύ από τα δεξιά με τον Τρίπιερ και η πρώτη σοβαρή φάση βγήκε από εκεί, στο 23′, με τον Μοράτα να κάνει την κεφαλιά και να σκοράρει για το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε άλλη μεγάλη στιγμή, παρά μόνο… πολύ σκληρό παιχνίδι, με τους Μολίνα στη μία μεριά και Λόντι στην άλλη να βλέπουν την κόκκινη κάρτα σε διάστημα 5 λεπτών.

Πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Φέλιξ νίκησε όλη την άμυνα των Μαδριλένων και πήρε πέναλτι, αλλά στο 56ο λεπτό ο Σορία απέκρουσε την εκτέλεση του Μοράτα. Η Χετάφε έμεινε στο ματς και στη μία σπουδαία της ευκαιρία, ο Άνχελ βρήκε δοκάρι στο 86ο λεπτό.

«Απογείωση» για τη Βαγιαδολίδ στην πρεμιέρα της La Liga!

Με γκολ του Πλάνο στο 89’, η ομάδα του Σέρτζιο απέδρασε με σημαντικό διπλό από την έδρα της Μπέτις (2-1), που έπαιζε από το 8’ με παίκτη λιγότερο.