Η Αμιάν «ξέρανε» στο 92’ τη Λιόν

Νέα γκέλα για τους «λιονέ», που ήρθαν ισόπαλοι 2-2 εκτός έδρας με την Αμιάν, η οποία «έκλεψε» τον βαθμό με γκολ στο 92’.

Με το… αριστερό επέστρεψε μετά τη διακοπή του Championnat για τη Λιόν, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την Αμιάν, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι «λιονέ», που πέταξαν βαθμούς για τρίτο σερί παιχνίδι, έχασαν την ευκαιρία να περάσουν προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας. Παράλληλα, δεν πηγαίνουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο παιχνίδι της Τρίτης (17/9) με τη Ζενίτ στην πρεμιέρα του Champions League. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πρώτη φετινή τους ισοπαλία, ωστόσο, παραμένουν ακόμη στα χαμηλά στρώματα.

Η τύχη χαμογέλασε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 7’ με αυτογκόλ του Άντερσεν. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς, δύο λεπτά αργότερα έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ντεμπελέ. Ο ίδιος παίκτης, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 34’, οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιόν προσπάθησε κυρίως να διαφυλάξει το υπέρ της αποτέλεσμα και παρότι δέχθηκε πίεση, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στην ένατη συνεχόμενη νίκη επί της Αμιάν ανεξαρτήτου έδρας, ήρθε να την… ξεράνει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μποντμέρ και να χαρίσει έναν ανέλπιστο βαθμό στην ομάδα του.