Ανατροπή και… πρόκριση η Κροατία!

Έκλεισε θέση για τα τελικά του EURO η Κροατία, που επικράτησε 3-1 της Σλοβακίας στη Ριέκα με ανατροπή.

Παρούσα σε 5η διαδοχική, μεγάλη διοργάνωση, αλλά και σε 5ο σερί EURO, θα είναι η Κροατία, η οποία επιβλήθηκε 3-1 εντός έδρας της Σλοβακίας και σφράγισε την πρόκρισή της στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2020!

Οι φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018 έφτασαν στη νίκη με ανατροπή και 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την άλλη, το συγκρότημα του Χάπαλ θα περιμένει την τελευταία αγωνιστική για να δει αν θα τα καταφέρει: χρειάζεται μόνο νίκη επί του Αζερμπαϊτζάν και παράλληλα ισοπαλία στο Ουαλία-Ουγγαρία!

Οι Σλοβάκοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν στο 32’, να συνεργάζεται άψογα με τον Λομπότκα και με προβολή από κοντά να πλασάρει τον Λιβάκοβιτς.

Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν πλήρως σε παθητικό ρόλο θέλοντας να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους.

Στο δεύτερο μέρος, οι Κροάτες κυριάρχησαν απόλυτα και επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους. Μάλιστα, η υπεροχή τους απέδωσε καρπούς άμεσα, αφού στο 56’ ο Βλάσιτς με συρτό σουτ ισοφάρισε (1-1).

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ολοκληρώθηκε η ανατροπή της ομάδας του Ντάλιτς, με τον Πέτκοβιτς να σκοράρει με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Σλοβακία, στο 66’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Μακ.

Στο 74’, ο Πέρισιτς έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για την Κροατία με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή. Το 3-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και χάρισε στην παρέα του Μόντριτς το εισιτήριο για την τελική φάση του EURO.