Πραγματική «Κυρία» στο ντέρμπι η Ανόρθωση!

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 3-0 (25-22, 25-12, 25-11)

Το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών μεταξύ Ανόρθωσης – Ολυμπιάδας Νεαπόλεως δικαίωσε τη φήμη του μόνο στο πρώτο σετ. Εκεί η Ολυμπιάδα (έπαιξε χωρλις την Tea Juric) έβαλε αντίσταση στις σούπερ πρωταθλήτριες 2019 και έμεινε στη διεκδίκησή του μέχρι το τέλος. Στη συνέχεια η Ανόρθωση κυριάρχησε και πήρε πανεύκολα τα άλλα δυο σετ 25-12 και 25-11 και τον αγώνα 3-0 σε 72’ αγώνα. Η Ολυμπιάδα με την ήττα της υποχώρησε στην 4η θέση.

Στο ντέρμπι η Ολυμπιάδα μπήκε πιο ζωντανά και προηγήθηκε αλλά η Ανόρθωση ανέβασε στροφές και προσπέρασε 14-09. Η Ολυμπιάδα όμως έμεινε ζωντανή και προηγήθηκε 18-21 σε κρίσιμο σημείο. Ωστόσο, οι σούπερ πρωταθλήτριες 2019 με όπλο την εμπειρία τους δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και εξασφάλισαν τη νίκη σε 28’ 25-22 ανοίγοντας το σκορ.

Το δεύτερο σετ άρχισε με τη «Μεγάλη Κυρία» να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (04-02 και 05-03). Σταδιακά, η Ανόρθωση ήταν ακόμα καλύτερα και προηγήθηκε 12-04 και 16-06. Το 20-09 υπέρ της Ανόρθωσης ήταν καθοριστικό με την ομάδα της Αμμοχώστου να κερδίζει 25-12 σε 24’ και να διαμορφώνει το 2-0.

Η Ανόρθωση διατήρησε τη σταθερότντά της στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 15-07. Η διαφορά ολοένα και αυξάνετο για να ολοκληρωθεί ρο σετ σε 20’ 25-11 για την «Κυρία».

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ALBOSCOVIC):Caetano, ΤaylorBασιλείου, Χαραλάμπους, Bratunhina, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ(Κ. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ): Σιμανόφσκι, Σιακίδου – Παπακυριακού, Cudworth, Ηudima, Μανίταρου, Λεωνίδου – Λίμπερο1 : Μαραγκού, Λίμπερο 2: Kούτα – Αλλαγές: Σιάγια, Ντόντσουκ.

Ετοιμάζουν βαλίτσες οι Κύπριοι: Οι προορισμοί που επέλεξαν για ταξίδι το Πάσχα - Τι ισχύει με τις τιμές

Ανάβουν φλας από σήμερα πέντε νέες κάμερες τροχαίας στη Λεμεσό - Δείτε σε ποια σημεία

Μεγάλη Εβδομάδα: Tα πάθη του Κυρίου, μέχρι την Σταύρωση και την Ανάσταση - Οι Ιερές ακολουθίες και τα τροπάρια

Υποβάλλονται σήμερα οι υποψηφιότητες για Κοινοτάρχες και Κοινοτικούς Συμβούλους

Λίλι Ρόουζ Ντεπ: Ποζάρει στο Τόκιο με τη σύντροφό της - «Εγώ και η δικιά μου» - Δείτε φωτογραφίες