Κέρδισαν και βλέπουν το ντέρμπι κορυφής ΑΕΛ και Ανόρθωση – «Σφαγή» για την τετράδα! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Τώρα το ντέρμπι κορυφής. Robo Markets ΑΕΛ και Ανόρθωση κέρδισαν στους αγώνες της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α΄ Γυναικών και έδωσαν ραντεβού για το ντέρμπι της ερχόμενης Τρίτης 04 Δεκεμβρίου 2019.

Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν πολύ δύσκολα τον Korantina Homes Παφιακό με 3-0 σετ στο «Νίκος Σολωμονίδης».

Οι «κυανόλευκες» πέρασαν εύκολα από το Αυγόρου με νίκη 0-3 επί του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου.

Σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι η Ολυμπιάδα κέρδισε 3-2 μετά από δυο ανατροπές την ΑΕΚ στο «Νεάπολη – Επιστροφή».

Εξάλλου, ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε την Ομόνοια στη Λευκωσία με 0-3 σετ.

Τρεις ομάδες Ολυμπιάδα, Property Gallery Απόλλων και Korantina Homes Παφιακός ισοβαθμούν στους 10 πόντους από την 3η μέχρι την 5η θέση.

Πάει αήττητη στο ντέρμπι κορυφής

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»:Robo Markets ΑΕΛ – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-0 (25-23, 25-23, 29-27)

Η Robo Markets AΕΛ πάει πρώτη και αήττητη στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας απέναντι στην Ανόρθωση την Τρίτη 03 Δεκεμβρίου 2019.

Κέρδισε στο «Νίκος Σολωμονίδης» τον Korantina Homes Παφιακό πολύ δύσκολο σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι με 3-0 σετ.

Η ομάδα της Πάφου άξιζε ίσως και το κέρδος χάνοντας τα σετ με πολύ μικρή διαφορά. Ωστόσο, η Robo Markets AΕΛ είναι πολύ ανθεκτική φέτος και το απέδειξε ξανά. Ο αγώνας κράτησε 115’.

Με πείσμα πάλεψαν στο πρώτο σετ που άρχισε με καθυστέρηση οι δυο ομάδες και ο αγώνας κρεμμόταν σε λεπτές ισορροπίες.

Ο Korantina Homes Παφιακός βρέρθηκε στο +2 19-21 αλλά η Robo Markets ΑΕΛ το γύρισε 24-23 και κέρδισε 25-23 σε 45’

Η Robo Markets ΑΕΛ έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της προηγήθηκε 06-03, αλλά η ομάδα της Πάφου επέστρεψε και ισοφάρισε 11-11.

Η ομάδα του Στ. Μασιά προηγήθηκε 14-13. Το ντέρμπι ήταν πάρα πολύ κλειστό με την Robo Markets ΑΕΛ να ξεφεύγει στο τέλος και να κερδίζει 25-23 σε 33’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Η εικόνα του τρίτου σετ δεν διαφοροποιήθηκε. Ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός με τις «γαλαζοκίτρινες» να προηγούνται 08-06.

To +3 για τις «γαλαζοκίτρινες» διατηρήθηκε και όχι μόνο αυτό αυξήθηκε 13-08. Οι «γαλάζιες» όμως δεν πτοήθηκαν και μείωσαν 14-12 αναγκάζοντας τον Στ. Μασιά να πάρει τάϊμ – άουτ.

Η Robo Markets ΑΕΛ έδειχνε να διατηρεί το πάνω χέρι, αλλά ο Korantina Homes Παφιακός ήταν πολύ κοντά 17-15.

Οι πρωτοπόρες και αήττητες όμως παίκτριες της Robo Markets ΑΕΛ, ξέφυγαν 21-17 αλλά ο Korantina Homes Παφιακός μείωσε 23-22 και «άγχωσε» το «Νίκος Σολωμονίδης».

Το συναρπαστικό σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Τελικά, οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν 29-27 σε 37’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Dudnikova, Σπύρου, Khatarashvili, Πεχλιβάνη, Stedile, Παύλου – Λίμπερο: Στεφανίδου – Gryban – Αλλαγές: Θεοδοσίου, Κατσουνωτού

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Κωνσταντίνου, Batista, Ιορδάνους, Melo, Da Silva, Θεοτή – Λίμπερο: Στεφάνου.

Διαιτητές: X. Mαϊφόσιης – Μ. Γρηγορίου

Επόπτες: Μ. Καυκαλιάς – Σ. Σταύρου

Σημειωτές: Μ. Παπαμιχαήλ – Α. Πέτρου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γ. Σοφοκλέους

Παρατηρητής Αγώνα: Ά. Κεφάλας

Έπαιξε όσο χρειαζόταν

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3 (10-25, 18-25, 10-25)

Παίζοντας όσο χρειαζόταν και αφού χρησιμοποίησε ρεζέρβες η Ανόρθωση κέρδισε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου με 0-3 σετ.

Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν πολύ καλή και δεν έπεσε στην παγίδα του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που έχασε και έμεινε στην 7η θέση.

Η Ανόρθωση παίζοντας με την «καλή» της εξάδα μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 07-16. Χωρίς δυσκολία η Ανόρθωση κέρδισε σε 23’ 10-25 και προηγήθηκε 0-1. Οι δυο προπονητές περισσότερο ο κ. Περόπουλος άνοιξαν το ροτέϊσιον.

Στο δεύτερο σετ το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου έδειξε ότι ήταν ανταγωνιστικό και πίεσε την Ανόρθωση 11-12.

Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε 14-20 για να κερδίσει 18-25 σε 23’ και στο ταμπλό της Τεχνικής Σχολής Αυγόρου να γραφεί το 0-2 σετ.

Η Ανόρθωση έκανε δυνατό μπάσιμο και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 01-06. Οι σούπερ πρωταθλήτριες 2019 δεν κοίταξαν πίσω διατήρησαν το προβάδισμα 05-13. Εν τέλει η Ανόρθωση κέρδισε 10-25 σε 19’ και τον αγώνα 0-3 σετ σε 64’

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Κάρυου, Όθωνος, Μιχαήλ, Scaric, Λουκά, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παπαδοπούλου – Αλλαγές: Ζυμαράκη, Χρίστου, Χατζηκωνσταντίνου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(AL. ΒOSCOVIC): Βασιλείου, Caetano, Σταυρινίδου, Χαραλάμπους, Bratunhina, Τaylor – Λίμπερο: Δαϋίδ –Αλλαγές: Αντωνίου, Ριαλά, Τζιακίδου.

Διαιτητές: Μ. Κοκκωνή – Γ. Παπαγεωργίου

Επόπτες: Α. Βασιλείου – Β. Βασιλείου

Σημειωτές: M. Xαραλάμπους – Α. Κυριάκου

Παρατηρητής Αγώνα: Α. Καλλής

Η ανατροπή της ανατροπής

«ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ – ΑΕΚ 3-2 (25-19, 14-25, 16-25, 25-14, 15-08)

Η ανατροπή της ανατροπής έγινε στο «Νεάπολη – Επιστροφή» την Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2019, όπου η Ολυμπιάδα Ν. κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ, πήρε ένα δίποντο και βρίσκεται στην τετράδα.

Αντίθετα, η ΑΕΚ είχε μια «χρυσή» ευκαιρία να πάρει ένα σπουδαίο διπλό όταν ανέτρεψε το 0-1 σε 1-2 αλλά δεν τα κατάφερε και πήρε ένα μόνο βαθμό.

Η ΑΕΚ φάνηκε ικανή να απειλήσει την Ολυμπιάδα στο πρώτο σετ, αλλά η ομάδα του Κ. Παναγίδη ανέβηκε και κατάφερε να κερδίσει δύσκολα 25-19 σε 26’ ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινοπράσινες» άρχισαν πάλι καλύτερα 03-05. Η Ολυμπιάδα ισοφάρισε προσωρινά αλλά η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή και ολοένα ξέφευγε στο σκορ 10-22.

Εν τέλει σε 22 ‘ η ομάδα του Χρ. Αμύρωτου κέρδισε 14-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη και στο τρίτο σετ. Οι «κιτρινοπράσινες» έλεγξαν το σετ προηγήθηκαν 12-13 και αυτό ήταν.

Η Ολυμπιάδα που έπαιξε με νεαρές δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και οι «κιτρινοπράσινες» κέρδισαν 16-25 σε 24’ ανατρέποντας το σκορ 1-2.

Η ομάδα του Κ. Παναγίδη έδειξε άλλο πρόσωπο στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και προηγήθηκε 06-01. Η προσφυγική ομάδα συνέχισε να είναι καλύτερη και προηγήθηκε 11-05.

Η παρουσία της Λεωνίδου έστρωσε το παιχνίδι της Ολυμπιάδας που διατήρησε τη διαφορά 15-06. Το 19-08 έδειχνε ότι η προσφυγική ομάδα θα έφθανε στην ισοφάριση.

Η ΑΕΚ έκανε την προσπάθειά της και μείωσε 20-13, η Ολυμπιάδα όμως πήρε διαφορά 10 πόντων για να κερδίσει 25- 14 και να ισοφαρίσει σε 2-2 τον αγώνα.

Γερό μπάσιμο έκανε η Ολυμπιάδα στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 04-01 και 09-04 έχοντας σαφές προβάδισμα στο σκορ. Η διαφορά παγιώθηκε 10-05 . Το 12-08 έδωσε και ψυχολογία στην Ολυμπιάδα που κέρδισε με 15-08 και πήρε τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ (Κ. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ): Σακκίδου – Παπακυριακού, Cudworth, Σιμανόφσκι, Hudima, Μανίταρου, Λεωνίδου – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Σιάγια, Διάκου, Νικολάου, Χαραλαμπίδου.

ΑΕΚ (XΡ. AMΥΡΩΤΟΣ): Slancamerac, Scott, Δημητρίου, Χαραλάμπους, Ιωάννου, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Α. Ιωάννου.

Διαιτητές: N. Αντωνίου – Α. Κωνσταντινίδης

Επόπτες: Χ. Μητροφάνους – Ν. Νικολάου

Σημειωτές: Σ. Καϊμακλιώτου – Χ. Πασιουλή

Παρατηρητής Διαιτησίας: Π. Τοφή

Παρατηρητής Αγώνα: Τηλέμαχος Σαββίδης

Το έκανε πολύ εύκολο

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΟΜΟΝΟΙΑ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 (09-25, 11-25, 08-25)

Ο Property Gallery Απόλλων πιστοποίησε την πολύ καλή του κατάσταση την Τρίτη 26 Νοεμβρίου στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως.

Παίζοντας ξανά με την Ripnaya στη σύνθεσή του κέρδισε την ουραγό Ομόνοια με 0-3 σετ και βλέπει τετράδα.

Η Ομόνοια που έπαιξε χωρίς την Popolitova δεν κατάφερε να απειλήσει τις «γαλάζιες» δεχόμενη την 6η σερί ήττα.

Η ομάδα του Letsev πήρε άνετα και τα τρία σετ 09-25, 11-25 ενώ όταν προηγήθηκε στο τρίτο 06-16 κέρρδισρ με άνεση 08-25 και πήρε το τρίποντο 08-25 σε μόλις 47’ αγώνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ (N. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ): Χριστοδούλου, Παπασάββα, Μαργιόλα, Αντωνίου, Proovel, Kαυκαρίδου – Λίμπερο:Τσίρακου – Αλλαγές: Mακλάσκι, Κλατσιά.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (D. LETSEV): Πέτρου, Saini, Jenkins, Ripnaya, Πέτρου, Λάμπρου – Λίμπερο 1: Zακχαίου, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου.

Διαιτητές: Κ. Στεφανή – Δ. Κουκούνης

Επόπτες: X. Παπαχριστοδούλου – Χ. Γεροσίμου

Σημειωτές: Α. Χρυσάνθου – Α. Χατζηκωστή

Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Καϊλης