Ημίχρονο και… βαθμός για Χέρτα και Γκλάντμπαχ

Καλύτερη στο πρώτο μέρος η Γκλάντμπαχ, που είχε και δοκάρι στο 22’ με τον Λέβεν, ανέβηκε πολύ στην επανάληψη η Γκλάντμπαχ, χάνοντας πολλές ευκαιρίες αλλά το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Χέρτα και Γκλάντμπαχ ήρθαν ισόπαλες 0-0 στο Βερολίνο, στο τελευταίο χρονικά σημερινό ματς της 17ης αγωνιστικής της Bundesliga, αποτέλεσμα που διατήρησε τους γηπεδούχους αήττητους για τέταρτο σερί ματς και τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και το -2 από την Λειψία.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «πρωτευουσιάνοι» ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους, δημιουργώντας τουλάχιστον τρεις φάσεις για να πετύχουν το 1-0, με τον Λουκεμπάκιο πρωταγωνιστή στο 19’ και στο 29’.

Ήταν, όμως, επίσης και άτυχοι, αφού στο 22ο λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέβεν από τα 30 μέτρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζόμερ, που δύσκολα δεν θα μάζευε την μπάλα από τα δίχτυα του!

Τα «πουλάρια» απείλησαν για πρώτη και… τελευταία φορά στο 39’, με την προσπάθεια του Τουράμ να μένει ημιτελής λόγω της απομάκρυνσης του Γιάρσταϊν ενώ στην εξέλιξη της φάσης αστόχησε και ο Νόιχαους, που ήταν οφσάιντ πάντως.

Αντιθέτως, στην επανάληψη, ήταν η Γκλάντμπαχ εκείνη που ξεκίνησε αρκετά καλύτερα και απείλησε την αντίπαλη εστία σε τέσσερις περιπτώσεις, μέσα σε διάστημα 11 λεπτών.

Ωστόσο, ο Τουράμ αστόχησε για… ένα μέτρο στο 52’, ενώ ούτε ο Ζακάρια τρία λεπτά μετά, αλλά ούτε και ο Πλέα στο 58’, νίκησαν τον Γιάρσταϊν. Ενώ και η προσπάθεια του Εμπολό στο 63ο λεπτό κατέληξε σε κόρνερ από επέμβαση του γκολκίπερ της Χέρτα αντί για γκολ…

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και μοιραία το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Όσμερς.