Με… ΦΟΡΑ από το διπλό στο «Καραϊσκάκη» η Άρσεναλ, λύγισε και την Έβερτον!

Σε ανοδική τροχιά η Άρσεναλ, που επικράτησε 3-2 της Έβερτον στο «Εμιρέιτς» και διεύρυνε το αήττητο σερί της (3-4-0) εν μέσω των αναμετρήσεων με τον Ολυμπιακό.

Από το καλό στο καλύτερο βαδίζει η Άρσεναλ!

Με… φόρα από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης», η ομάδα του Αρτέτα επιβλήθηκε 3-2 της Έβερτον σε μια καταπληκτική αναμέτρηση και έκανε σημαντικό βήμα για να βρεθεί στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Παράλληλα, οι «κανονιέρηδες» συμπλήρωσαν 7 αγώνες δίχως ήττα (3-4-0) και άφησαν πίσω τους τα «ζαχαρωτά», που υπέστησαν την πρώτη ήττα τους μετά από 5 ματς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 1ο λεπτό με ανάποδο ψαλιδάκι του Κάλβερτ-Λιούιν.

Παρ’ όλα αυτά, οι Λονδρέζοι δεν πτοήθηκαν και αντέδρασαν από εκείνο το σημείο. Με δύο τέρματα σε 6 λεπτά (27’ Ενκετιά, 33’ Ομπαμεγιάνγκ) η Άρσεναλ έφτασε άμεσα στην ανατροπή.

Εντούτοις, δεν το χάρηκε πολύ, καθώς στο 45’+4′ ο Ρισάρλισον εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Λένο και ισοφάρισε σε 2-2.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ομπαμεγιάνγκ έβαλε και πάλι μπροστά τους «κανονιέρηδες» με κεφαλιά (46′).

Από ‘κει και πέρα, η ομάδα του Αντσελότι επιχείρησε να ανταποδώσει, αλλά της έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια, με τον Λένο να κατεβάζει τα ρολά.

Το φινάλε ήταν δραματικό, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στο 87’ με τον Ενκετιά και την Έβερτον να αγγίζει το 3-3 στις καθυστερήσεις, αλλά η κεφαλιά του Κάλβερτ-Λιούιν έφυγε δίπλα από το δοκάρι.