Αυτή η Λίβερπουλ είναι προορισμένη να μείνει στην ιστορία!

Ακόμα κι αν βρέθηκε σε μετριότατη βραδιά, ακόμα κι αν η Γουέστ Χαμ έκανε προσωρινή ανατροπή προκαλώντας σιγή στο «Άνφιλντ», η Λίβερπουλ έδειξε ξανά γιατί φέτος δεν μπορεί να τη «σκοτώσει» κανείς! Με τεράστιο come-back στο δεύτερο μέρος, οι «κόκκινοι» έφτασαν στη σπουδαία νίκη με το τελικό 3-2, ισοφάρισαν το νικηφόρο σερί των 18 αγώνων της Μάντσεστερ Σίτι και συνεχίζουν για 44ο παιχνίδι δίχως αρνητικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα! Στο +22 η διαφορά από τη Σίτι…

Ναι μεν στη θεωρία δεν χρειαζόταν να πιάσει τρομερή απόδοση η Λίβερπουλ για να νικήσει τη Γουέστ Χαμ, όμως, στην πράξη όλα ήταν πολύ διαφορετικά. Η ομάδα του Κλοπ εμφάνισε ορισμένα σημάδια που έδωσαν συνέχεια στην κακή εικόνα που είχε επιδείξει στο πρώτο ματς με την Ατλέτικο στη Μαδρίτη για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ την περασμένη εβδομάδα. Οι «κόκκινοι» κατάφεραν να προηγηθούν πολύ νωρίς με την κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ στο 9ο λεπτό από σέντρα του Αλεξάντερ – Άρνολντ. Η απάντηση από πλευράς Λονδρέζων ήρθε μόλις 174 δευτερόλεπτα αργότερα, με το κόρνερ του Σνόντγκρας να φτάνει στον Ντιόπ κι αυτός με την πρώτη του επαφή με τη μπάλα να παίρνει την κεφαλιά και να γράφει το 1-1. Ήταν εκπληκτικό για το παιχνίδι το γεγονός πως μέχρι και το 22ο λεπτό είχαν σημειωθεί 9 κόρνερ (13 στα 45’) σε ένα… ρεσιτάλ στημένων φάσεων, ενώ, η Λίβερπουλ είχε ποσοστό κατοχής της μπάλας που έφτανε μέχρι και το 75,6%! Ο Φαν Ντάικ από εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ είχε δοκάρι στο 39’, ενώ, το γκολ που δέχθηκε η Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα ήταν το πρώτο από τις 4 Δεκέμβρη, έπειτα από 11 ώρες και 27 λεπτά ποδοσφαιρικής δράσης!

Ο Άρνολντ έχοντας ήδη δημιουργήσει τρεις ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, έφτιαξε και μια τέταρτη μόλις στα 30 δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη της αναμέτρησης, ωστόσο, ο Φιρμίνο σούταρε ψηλά. Το ήδη ήσυχο «Άνφιλντ» επρόκειτο να βιώσει ένα μεγάλο σοκ από τον ποδοσφαιριστή που είχε περάσει με αλλαγή στο ματς στο δεύτερο μέρος. Ο Πάμπλο Φορνάλς είχε πάρει τη θέση του τραυματία Σούτσεκ και στο 55’ από σέντρα του Ράις βρέθηκε αμαρκάριστος σε φάση που η άμυνα της Λίβερπουλ απλά… ξέχασε να κάνει το οτιδήποτε και ο Ισπανός μεσοεπιθετικός της Γουέστ Χαμ έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1! Στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι παίκτες του Κλοπ είχαν 20 τελικές προσπάθειες και μόλις 4 στο στόχο… Στο 69ο λεπτό, ήρθε το έναυσμα για τη μεγάλη αντεπίθεση, με τον Σαλάχ να σκοράρει από γύρισμα του Ρόμπερτσον με την … ευγενική χορηγία του Φαμπιάνσκι που έχασε τη μπάλα για το 2-2! Ελάχιστα λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο έχασε τεράστια ευκαιρία σε ριμπάουντ από προσπάθεια του «Φαραώ», με την κεφαλιά του… σχεδόν από την γραμμή της εστίας να βρίσκει δοκάρι και να φεύγει εκτός! Τελικά ο Σαντιό Μανέ θα έδινε τη χαριστική βολή στη Γουέστ Χαμ και στο 81’ από τη δεύτερη ασίστ του Αλεξάντερ – Άρνολντ στο ματς (12η μέσα στη σεζόν) ο Σενεγαλέζος θα κατάφερνε να βρει δίχτυα για το 3-2 με την ολική επαναφορά των πρωτοπόρων της Πρέμιερ Λιγκ! Ακυρώθηκε για οφσάιντ το δεύτερο γκολ του Μανέ στο 86’, ξανά από σέντρα του ΤΑΑ…

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Κεϊτά (56’ Τσάμπερλεϊν), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ (90′ + 1′)

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Ενγκακιά, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Ράις, Σούτσεκ (47’ Φορνάλς), Σνόντγκρας (84’ Μπόουεν), Νομπλ, Φελίπε Άντερσον (65’ Αλέ), Μικαΐλ Αντόνιο

Δημοτικές Εκλογές: Στις 3232 οι υποψηφιότητες - Δείτε αναλυτικά ανά Δήμο και Επαρχία

Ο Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει ότι σήμερα, από τις 8:30 π.μ. μέχρι και τις 12:30 μ.μ., υποβλήθηκαν στους Εφόρους Εκλογής οι υποψηφιότητες για τα αξιώματα των Προέδρων των Συμβουλίων των Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Η όλη διαδικασία κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.