Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κορνέλιους, η Πάρμα έκανε… πάρτι μέσα στην Γένοβα, επικρατώντας της Τζένοα με 1-4, την ίδια ώρα που η Τορίνο δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Ουντινέζε (1-0).

Στην Γένοβα, ο Κορνέλιους είχε… κέφια και με χατ τρικ οδήγησε την Πάρμα στον θρίαμβο με 1-4 επί της Τζένοα. Ο Δανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, με την Τζένοα να χάνει πέναλτι στο 29ο και την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Ο Κορνέλιους χτύπησε και πάλι στο 33ο λεπτό και το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου έδινε τεράστιο προβάδισμα για την νίκη στην Πάρμα.

Στο δεύτερο μέρος όταν τελείωσαν στο 53ο λεπτό με τον επιθετικό της Πάρμα να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ (0-3). Στο 59ο η Τζένοα μείωσε με τον Φάλκε, αλλά ο Κουλουσέφσκι στο 87ο διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Η Πάρμα παρέμεινε στο κυνήγι της Ευρώπης φτάνοντας τους 39 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 6η Νάπολι, ενώ η Τζένοα θα παλέψει για την παραμονή έχοντας 25 βαθμούς και στην 17η θέση, ισόβαθμη με την Λέτσε.

Στον άλλο βραδινό αγώνα της ημέρας, η Τορίνο δυσκολεύτηκε μεν αλλά με το γκολ του Μπελότι στο 16ο λεπτό πήρε την νίκη με 1-0 επί της Ουντινέζε παίρνοντας ανάσα για την παραμονή με 31 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 28, τρεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.