Νέα εντός έδρας ήττα για τη… ΔΙΠΡΟΣΩΠΗ Εθνική Κύπρου

Νέα ήττα για την Εθνική Κύπρου των Ανδρών και μάλιστα στο ΓΣΠ, αυτή τη φορά από το Αζερμπαϊτζάν με 0-1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε… αποκαρδιωτική εμφάνιση στο Α΄ ημίχρονο, χωρίς αρχή και τέλος, χωρίς πάθος, χωρίς ενέργεια και έδωσε την ευκαιρία στους Αζέρους να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους, έχοντας την κατοχή μπάλας και τις ευκαιρίες για μεγαλύτερο προβάδισμα από το 0-1.

Η μόνη αξιόλογη στιγμή της Εθνικής μας, ήταν ένα σουτ του Χριστοφή στο 37΄ που κατέληξε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αφού σε συνδυασμό και με τις αλλαγές που έγιναν από τον Βάλεμ, η Κύπρος ανέβασε ταχύτητα και είχε την κατοχή μπάλας, αλλά από ουσία… μηδέν, αφού δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία για να φτάσει στην ισοφάριση, παρότι είχε 2-3 καλές στιγμές.

Μοιραία η Εθνική μας γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, κάνοντας… εφιαλτικό ξεκίνημα στη διοργάνωση, που δεν αφήνει ελπίδες για διάκριση.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90΄+2΄ Τεράστια ευκαιρία για τους Αζέρους για το 0-2, άστοχο σουτ από την μικρή περιοχή και λήξη αγώνα.

72΄ Σουτ από τον Κάστανο μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα άουτ.

59΄ Σουτ από τον Τζιωνή, η μπάλα άουτ.

53΄ Πάσα από τον Πίττα για τον Χριστοφή, ο οποίος έπιασε το σουτ από καλή θέση, αλλά κατέληξε άουτ. Καλή στιγμή για την Εθνική μας.

45΄ Κεφαλιά από τον Σαϊντέγεφ, η μπάλα μόλις άουτ! Γλίτωσε το δεύτερο γκολ η… αποκαρδιωτική Εθνική μας.

38΄ Σουτ από τον Κάστανο, η μπάλα άουτ.

37΄ Δοκάρι για την Εθνική Κύπρου μετά από ωραία ενέργεια και σουτ από τον Δημήτρη Χριστοφή! Μεγάλη φάση για το 1-1, η πρώτη για την Εθνική μας στο Α΄ ημίχρονο.

29΄ ΓΚΟΛ για το Αζερμπαϊτζάν με δυνατό σουτ του Μεντβέντεφ που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια  της άμυνας της Εθνικής Κύπρου.

28΄ Σέντρα από τον Χάρη Κυριάκου, κεφαλιά από τον Σωτηρίου, μπλοκάρει εύκολα ο Μπαλάγιεβ.

17΄ Βολίδα από τον Γκαράγιεβ εκτός περιοχής, εκτινάσσεται και διώχνει την μπάλα ο Κυριακίδης.

14΄ Σουτ από τον Καλιτζάτζε από καλή θέση, η μπάλα άουτ. Πιέζουν οι Αζέροι…

13΄ Μεγάλη ευκαιρία για το Αζερμπαϊτζάν με τον Σαϊντέγεφ να βγαίνει τετ α τετ και να πλασάρει τον Κυριακίδη, αλλά ο κίπερ της Εθνικής μας απέκρουσε σωτήρια!

8΄ Κεφαλιά από τον Μουσταφάτζε, άουτ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57΄ Σιέλης / 21΄ Α. Χουσεϊνοφ, 76΄ Κρίβοτσουκ, 82΄ Μπ. Χουσεϊνοφ.

Κύπρος (Βάλεμ): Κυριακίδης, Καρώ, Σιέλης, Χάρης Κυριάκου, Λαϊφης, Κούσουλος (58΄ Χάμπος Κυριάκου), Κάστανος (77΄ Σπόλιαριτς), Τζιωνής, Σωτηρίου, Πίττας, Χριστοφή (58΄ Λοϊζου).

Αζερμπαϊτζάν (Ντε Μπιάζι): Μπαλάγιεβ, Μπ. Χουσεϊνοφ, Μουσταφάτζε, Κρίβοτσουκ, Μεντβέντεφ, Ζαμάλοβ (60΄ Ντινίγιεβ), Γκαράγιεβ, Α. Χουσεϊνοφ, Σαντίκοβ (78΄ Αλασκάροφ), Καλιλτζάτζε (63΄ Αμπντουλάγεφ), Σαϊντέγεφ.