Δεν πήρε… ανάσα κανείς στο «Αμμόχωστος»

Ανεπιθύμητη ισοπαλία στο «Αμμόχωστος» με τη Νέα Σαλαμίνα και τον Εθνικό να μένουν στο 1-1 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ήθελαν πολύ αυτό το τρίποντο τόσο οι ερυθρόλευκοι, όσο και η ομάδα της Άχνας, για να «ξεκολλήσουν» από τις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και να πάρουν «ανάσα». Ντανίλο με πέναλτι στο 28’ το 1-0, Μάριος Ηλία με πλασέ στο 57’ το 1-1.

Μέχρι το 27’ το παιχνίδι ήταν κακό έως πολύ κακό, αφού οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να κάνουν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Σε εκείνο το λεπτό όμως, οι γηπεδούχοι, κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντο Σάντος στον Βαρέλα. Ο Ντανίλο, στο 28’ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από την άσπρη βούλα γράφοντας το 1-0 και αλλάζοντας το ματς προς το καλύτερο.

Τόσο η Νέα Σαλαμίνα, όσο και ο Εθνικός, έψαξαν το γκολ, όμως δεν το πέτυχαν και έτσι το 1-0 «έκλεισε» το α’ μέρος.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο «ζεστά» και ο Μάριος Ηλία, χρειάστηκε μόλις 11 λεπτά για να σκοράρει από την ώρα που πέρασε στην αναμέτρηση ως αλλαγή. Ο Κύπριος επιθετικός εισήλθε στον αγώνα στο 46’ και στο 57’ μετά από ωραία σέντρα του Κωνσταντίνου Ηλία, έβαλε την προβολή και έγραψε το 1-1.

Παρά τις προσπάθειες των ερυθρολεύκων αλλά και της ομάδας της Άχνας, τίποτα δεν άλλαξε και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Μετά την ισοπαλία, βαθμολογικά, τίποτα δεν άλλαξε αφού η Νέα Σαλαμίνα παραμένει στην τελευταία θέση με 4 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός Άχνας στην προτελευταία με 5 «πιάνοντας» όμως την ΕΝΠ.

Νέα Σαλαμίνα (Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Λοράν, Μπαραβίκας (76′ Σιαθάς), Χριστοφόρου, Τσμοβς, Ανδρέου, Σανκό (65′ Βινίσιους), Βαρέλα (90+1′ Μόντες), Κονφέ, Ντανίλο, Οσέι

Στον πάγκο: Κίσσας, Σεργίου, Κρεάν, Παύλου, Πική, Αντιόλο

Εθνικός Άχνας (Μαρκόσκι): Μπογκατίνοφ, Κουντόμπιακ (75′ Παπαγεωργίου), Ντο Σάντος (46′ Μ. Ηλία), Σάβιτς, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Περατικός, Μιγκελίτο, Κ. Ηλία (83′ Χαραλάμπους), Ζάκπα, Κοστόφσκι

Θυμηθείτε το LIVE:

90+1′ Ο Μόντες αντικαθιστά τον Βαρέλα.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88′ Kίτρινη στον Βαρέλα.

83′ Ο Κ. Ηλία αφήνει τη θέση του στον Χαραλάμπους.

79′ Ο Βαρέλα έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

76′ Σιαθάς στη θέση του Μπαραβίκας.

75′ Παπαγεωργίου μέσα, έξω ο Κουντόμπιακ.

65′ Βινίσους αντί Σανκό.

57′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μάριος Ηλία με προβολή έπειτα από σέντρα του Κωνσταντίνου Ηλία ισοφαρίζει.

53′ Ο Οσέι προσπέρασε και τον Μπογκατίνοφ, ήταν έτοιμος να σκοράρει, ωστόσο η φάση ήταν ως μη γενόμενη αφού «πιάστηκε» σε θέση οφσάιντ.

46′ Ο Μάριος Ηλία στη θέση του Ντο Σάντος.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

TEΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

37′ Ο Βαρέλα έκανε το σουτ, άστοχο.

34′ Σουτ του Ζάκπα από πλάγια θέση η μπάλα έξω.

28′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ντανίλο εκτελεί και ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

27′ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα μετά από μαρκάρισμα του Ντο Σάντος στον Βαρέλα.

19′ Κίτρινη στον Κουντόμπιακ.

10′ Κίτρινη στον Κονφέ.

8′ Κίτρινη στον Σανκό.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post Δεν πήρε… ανάσα κανείς στο «Αμμόχωστος» appeared first on Thema Sports.

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Κεντρικές Φυλακές: «Τσάκωσαν» το κρατούμενο που είχε αποδράσει – Πού εντοπίστηκε

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Βόμβα σε club στον Πρωταρά: Στο κελί για 8 ημέρες ο 31χρονος – Οι κατηγορίες που τον βαραίνουν

Κατερίνα Στικούδη: «Κεκλεισμένων των θυρών» η βάφτιση του δεύτερου γιου της

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις