Με «ΚΕΡΑΥΝΟ» Αρτυματά… Κυρία στο ραντεβού κορυφής!

Αυτή τη φορά η Ανόρθωση ήταν… Κυρία στο ραντεβού της με το ρετιρέ της βαθμολογίας, δεν πέταξε την ευκαιρία και αφού επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο ντέρμπι του «Αντώνης Παπαδόπουλος» για τη 10η αγωνιστική, ανέβηκε μόνη στην κορυφή. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αρτυματάς στο 8 με μια… «ρουκέτα» εκτός περιοχής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και έθεσαν από νωρίς τους… όρους τους και έλεξαν το παιχνίδι. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Αρτυματάς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Οκριασβίλι, έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Ότι δεν κατάφερε έξι λεπτά νωρίτερα, το πέτυχε στο 8’ με πανέμορφο τρόπο.  Ο Κύπριος διεθνής, βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με ένα τρομερό «κεραυνό» εκτός περιοχής, γράφοντας το 1-0.

Η Κυρία συνέχισε με το… πόδι στο γκάζι και ο Χριστοφή, στο 13ο λεπτό, μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όταν βγήκε απέναντι από τον Τέουνκενς, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε πέρασε έξω.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν κάποια σουτ που ήταν άστοχα, και μετά το 30’ ο ρυθμός έπεσε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 1-0 να… κλείσει το α’ μέρος.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι παρά τις προσπάθειες των δύο πλευρών για το γκολ. Ο ρυθμός ήταν πολύ κάτω, και οι ευκαιρίες ελάχιστες σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Κάπως έτσι, το 1-0 με το πανέμορφο γκολ του Αρτυματά έμεινε μέχρι το τέλος και η Ανόρθωση ανέβηκε μόνη στην κορυφή έχοντας 23 βαθμούς. «Κολλημένη» στους 16 έμεινε η ΑΕΚ.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μίχα (59′ Ελουντού), Οκριασβίλι, Χριστοφή (52′ Μαργκάσα), Μανιάς (74′ Καλτσάς)

Στον πάγκο: Tζουρ, Π. Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Κβιλιτάια, Χουσμπάουερ

ΑΕΚ (Καρίγιο): Τέουνκενς, Φερνάντεθ, Τρουγιόλς, Γκονζάλες, Ιωάννου (73′ Νάντο), Σπιρόφσκι, Χέιτλι, Άμπραχαμ (7′ Σπόλιαριτς), Μακρής (73′ Φλοριάν), Ναράνχο, Τρισκόφσκι

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+2′ Κίτρινη στον Φερνάντεθ.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

82′ Κεφαλιά του Τρουγιόλς άστοχη. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι στη φάση του κεντρικού αμυντικού τους με τον Αρτυματά.

79′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, η μπάλα έφυγε άουτ.

77′ Κίτρινη στον Μαργκάσα.

74′ Ο Καλστάς αντικαθιστά τον Μανιά.

73′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Φλοριάν και Νάντο στη θέση των Μακρή και Ιωάννου.

60′ Μίχα έξω, μέσα ο Ελουντού.

59′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρισκόφσκι, έξω.

52′ Μαργκάσα στη θέση του Χριστοφή.

50′ Κίτρινη στον Χέιτλι.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

41′ Κίτρινη στον Ιωάννου.

40′ Κεφαλιά του Βργκοτς, άουτ.

29′ Kίτρινη στον Βργκοτς.

28′ O Τρισκόφσκι έκανε του σουτ, όμως, η μπάλα έφυγε έξω.

19′ Σουτ του Χριστοφή, απέκρουσε ο Τέουνκενς.

13′ Ο Χριστοφή μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε με ψηλοκρεμαστό πλασέ να σκοράρει, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

12′ Σουτ του Σπιρόφσκι, άστοχο.

8′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Αρτυματάς με τρομερό σουτ εκτός περιοχής ανοίγει το σκορ.

7′ Σπόλιαριτς αντί Άμπραχαμ.

2′ Eκτέλεση κόρνερ από τον Οκριασβίλι, η κεφαλιά του Αρτυματά η μπάλα στο δοκάρι.