Βελτιώθηκε και νίκησε ο Παναθηναϊκός – Έβαλε πέντε, μέτρησαν δύο!

Στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν βρίσκεται από σήμερα ο Παναθηναϊκός μετά την εύκολη επιστροφή του στα νικηφόρα αποτελέσματα κόντρα στον Παναιτωλικό (2-1) στο ΟΑΚΑ.

Οι πράσινοι καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο καθώς κατάφεραν να σκοράρουν για πρώτη φορά φέτος δύο τέρματα στο πρώτο μισό ενός αγώνα, ενώ η παρθενική συμμετοχή του Λούκας Βιγιαφάνιες στην αρχική ενδεκάδα ήταν ξεκάθαρο ότι έφερε και τις απαιτούμενες εμπνεύσεις στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου στο συγκεκριμένο κυρίως διάστημα.

Ο Παναιτωλικός παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς να έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης, εμφανίζοντας αμυντικές αδυναμίες και μηδαμινές απειλές παρά την καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ το γκολ που σημείωσε ήταν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του ματς και έλεγξε το ρυθμό, έχοντας ένα γκολ (10’) που ακυρώθηκε σωστά για (οριακό) οφ σάιντ του Αϊτόρ και ένα που μέτρησε (1-0) από τον Μακέντα (19’) στο πρώτο 20λεπτο.

Στη συνέχεια έδωσε χώρο στους Αργινιώτες και προσπάθησε να βρει χώρους στο επιθετικό τρανζίσιον, όπερ και εγένετο στο 43’ μετά από ωραίο συνδυασμό των Βιγιαφάνιες, Καρλίτος και Ζαγαρίτη και σέντρα του τελευταίου προς τον Μακέντα, με τον Λιάβα να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του (2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το τριφύλλι έκρυψε τη μπάλα στο 49’ με τον Αϊτόρ να σκοράρει από τακουνάκι του Καρλίτος, αλλά ο Ισπανός πανηγύρισε άσκοπα για δεύτερη φορά καθώς το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του «Βίγια» στη σέντρα που επιχείρησε στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 65′ ακυρώθηκε και τρίτο γκολ του Παναθηναϊκού από τον Μαουρίσιο, ως οφ σάιντ του Αίτόρ, μέσω VAR.

Ο Μπόλονι δοκίμασε από το 67’ το 4-2-3-1 με τον Αγιούμπ αντί του Καρλίτος και στο 77’ ο Ολλανδομαροκινός έβγαλε τον Ζαγαρίτη τετ α τετ με τον Κνετ που έσωσε την εστία του στην τελευταία μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού. Ο Παναιτωλικός πέτυχε το γκολ της τιμής στο 95′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μεντόσα, σε χέρι του Σάντσες ένα λεπτό νωρίτερα.

Πηγή: Sdna.gr

The post Βελτιώθηκε και νίκησε ο Παναθηναϊκός – Έβαλε πέντε, μέτρησαν δύο! appeared first on Thema Sports.

Πρόεδρος Κομισιόν: «Κόμβος αλληλεγγύης για την ΕΕ και τον κόσμο η Κύπρος»

Η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι το βασικό στήριγμα στην προσπάθεια για επίτευξη ειρήνης στην Κύπρο, δήλωσε το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας, Νίκος Χριστοδουλίδης, σε εκδήλωση εορτασμού της επετείου για τα 20 χρόνια από την ένταξη της Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Ένωση που διεξήχθη στο Προεδρικό Μέγαρο στην παρουσία της Προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ούρσουλας φον ντερ Λάιεν η οποία ανέφερε ότι η Κύπρος έχει καταστεί κόμβος αλληλεγγύης, όχι μόνο για την Ευρώπη αλλά και για τον κόσμο.