Εντυπωσιακή «βυσσινί» ανατροπή – Δύσκολη νίκη αλλά πολύτιμη για Νέα Σαλαμίνα

Ε.Ν.Π. – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ  3-2 (20-25, 18-25, 25-16, 25-23, 15-04)

Εντυπωσιακή η Ε.Ν.Π. βρέθηκε από την «κόλαση» στον «παράδεισο» κερδίζοντας στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου τον Green Air Παφιακό με 3-2 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Η Ένωση βρέθηκε 0-2 πίσω αλλά με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, που στο πέμπτο σετ ήταν σαρωτική, κέρδισε με 3-2 και ανέβηκε στους 16 βαθμούς πλησιάζοντας ακόμα πιο κοντά στην πεντάδα.

Ο Green Air Παφιακός έμεινε… στο 0-2 δεν τέλειωσε το ματς και έχασε εξασφαλίζοντας ένα βαθμό που δεν τον ικανοποιεί.

O Green Air Παφιακός κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ, όταν ξέφυγε με 16-20. Έλεγξε το παιχνίδι και κέρδισε 20-25 γράφοντας το 0-1 σε 21’

Στο δεύτερο σετ η παφιακή ομάδα ήταν πολύ καλή έχοντας προβάδισμα πέντε – έξι πόντων σε όλη τη διάρκειά του. Η Ένωση μείωσε σε 14-17 όμως δεν είχε συνέχεια.  Οι «μπλε» επικράτησαν 18-25 σε 22’ και έγραψαν το 0-2 σετ.

Η Ε.Ν.Π. ήταν εκπληκτική στο ξεκίνημα του τρίτου σετ και προηγήθηκε 11-05 κερδίζοντας  τελικά με 25-16 σε 22’ μειώνοντας το σκορ σε 2-1 σετ.

Η Ένωση πατούσε καλύτερα και στο τέταρτο σετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί 08-05 . Οι «μπλε» ισοφάρισαν σε 11-11. Οι «βυσσινί» όμως επικράτησαν 25-23 και επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης μέσω του τάϊ – μπρέικ.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι «βυσσινί» στο τάϊ – μπρέικ όταν προηγήθηκαν 04-01 και 05-02. Με την αλλαγή του τερέν η ομάδα του Ν. Ρουμελιώτη ξέφυγε 09-03 και 13-04 με μια εντυπωσιακή εμφάνιση μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Green Air Παφιακό. Το σετ ολοκληρώθηκε 15-04 σε 13’ με την Ένωση να επιβάλλεται 3-2 σετ.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Στέκας, Acosta, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Παπανδρέου, Cutinho – Λίμπερο: Παπάς. – Αλλαγές: Stevovic.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Syftestad, Σαββίδης, Ανδρέου, Petty, Παφίτης, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ζηκάκης.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – NPapas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-3 (25-18, 16-25, 25-22, 21-25, 12-15)

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη πέτυχε η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα η οποία επικράτησε στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της ΑΕ Καραβά με 2-3 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν δυο βαθμούς που τους επιτρέπουν να βλέπουν με αισιοδοξία τη συνέχεια. Η ΑΕ Καραβά με τον πόντο που πήρε έμεινε κοντά σε ΑΠΟΕΛ και Ολυμπιάς Φρ.

Η ΑΕ Καραβά είχε σταθερό προβάδισμα στο πρώτο σετ κερδίζοντας 25-18 σε 21’.

Η Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με το νεαποκτηθέντα igor Logunov στη σύνθεσή της ανέλαβε τα ηνία στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 09-13 και 16-22 για να κερδίσει 16-25 σε 22’ ισοφαρίζοντας το προσφυγικό ντέρμπι.

Το τρίτο σετ σετ ήταν απόλυτα ισοζυγισμένο με την ομάδα της ΑΕ Καραβά να κερδίζει 25-22 και επανέκτησε το προβάδισμα 2-1 σε 26’

Στην απόλυτη ισορροπία κύλησε το τέταρτο σετ με Καραβιώτες και Βαρωσιώτες να είναι ισόπαλοι 10-10, 12-12. Σε ένα πολύ κλειστό σετ όμως, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 21-25 σε 26’ και ισοφάρισαν σε 2-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν με βραχεία κεφαλή στην πρωτοπορία αλλά ακολούθως αύξησαν στο +4 05-09 για να πάρουν το δίποντο με νίκη 12-15 σε 19’ και με 2-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Αχιλλέως Κ. Gorchaniuk, Rodolfo, Καρακατσάνης, Μοσχοβάκης, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Χατζηδαμιανού.

1. N.PapasΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Logunov, Α. Χρυσοστόμου, Νικολάου, Γ. Χρυσοστόμου, Nommistru, Χατζηβασιλη – Λίμπερο 1: Ιωάννου,Λίμπερο 2: Bαρνάβα

The post Εντυπωσιακή «βυσσινί» ανατροπή – Δύσκολη νίκη αλλά πολύτιμη για Νέα Σαλαμίνα appeared first on Thema Sports.

Μονή Αββακούμ: Επιμένει η υπεράσπιση των μοναχών - «Σφάλμα και λάθος εκτίμηση του Μητροπολίτη Ησαΐα»

Με την κατάθεση σήμερα του Ιερομόναχου Αββακούμ ολοκληρώθηκαν ενώπιον της Ανακριτικής Επιτροπής της Αρχιεπισκοπής οι καταθέσεις των μελών της αδελφότητας της Μονής Οσίου Αββακούμ, με την υπεράσπιση να επαναλαμβάνει δια στόματος του συνήγορου Αναστάσιου Βαβούσκου της θέση περί δεδικασμένου επικαλούμενη τον Καταστατικό Χάρτη της Εκκλησίας της Κύπρου.