Του πήρε την… ΜΠΟΥΚΙΑ ο Πάντσεον λίγο πριν το φινάλε!

Ο Απόλλωνας αν και κρατούσε το «διπλό» στα χέρια του με το γκολ του Πίττα στο 36’ δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το «Στέλιος Κυριακίδης» αφού στο 88’ ο Πάντσεον ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Άνοιξαν μεν τη διαφορά από τη δεύτερη θέση οι κυανόλευκοι, όχι όμως στον βαθμό που μπορούσαν.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να χάνουν στο 4’ ευκαιρία με τον Πίττα να κάνει το σουτ και τον Ρούντκο να διώχνει σε κόρνερ.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, στο 29’ είχε μεγάλη φάση να ανοίξει το σκορ, όμως, ο Ουκρανός τερματοφύλακας των γηπεδούχων είπε «όχι» σε πλασέ του Γιαννιώτα όταν ο Ελλαδίτης βγήκε απέναντι του.

Ότι δεν έκανε ο συνονόματος του, έκανε 7 λεπτά αργότερα ο Ιωάννης Πίττας. Ο Κύπριος διεθνής, στο 36’ μετά από γύρισμα του Σάλαϊ, έβαλε την προβολή από κοντά και άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας το 7ο του τέρμα της σεζόν.

Το 1-0 υπέρ του Απόλλωνα, δεν άλλαξε τα εναπομείναντα λεπτά του α’ μέρους και έτσι «έκλεισε» το ημίχρονο.

Δεν ήταν εξίσου καλή η έναρξη της επανάληψης, με την ομάδα του Ντμίτρο Μιχαϊλένκο να απειλεί στο 64’ με ένα μακρινό καλό σουτ του Φουρ και τον Δημητρίου να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 68’ η Πάφος «άγγιξε» ξανά το γκολ, αλλά, και πάλι, ο Κύπριος τερματοφύλακας του Απόλλωνα, έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Ακαλέ από πλεονεκτική θέση.

Οι γηπεδούχο, το έψαξαν, το επιδίωξαν και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 88’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, με τον Άγγλο να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Με αυτή την ισοπαλία ο Απόλλωνας έφτασε τους 33 βαθμούς, άνοιξε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στο +3, ενώ η Πάφος ανέβηκε στους 21 πόντους.

Θυμηθείτε τo LIVE:

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Πάντσεον ισοφαρίζει με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

88′ Κίτρινη στον Βασιλείου.

85′ Γιαννιώτας και Ντιγκινί έξω, εντός οι Φιλιώτης και Μπένσοπ.

79′ Ο Τόρες αντικαθιστά τον Ανγκούλο.

79′ Πολύ κακή η εκτέλεση του φάουλ από τον Πάντσεον παρά το γεγονός ότι ήταν σε καλή θέση.

76′ Εκτέλεση κόρνερ του Γιαννιώτα, σουτ στην κίνηση του Ντιγκινί, άστοχο.

73′ Βασιλείου και Ντένιτς μέσα, Ματέι και Πίττας εκτός.

69′ Μεγάλη απόκρουση από τον Δημητρίου σε πλασέ του Ακαλέ από πλεονεκτική θέση.

64′ Μακρινό σουτ του Φουρ, ο Δημητρίου διώχνει σε κόρνερ.

61′ Φάση μετά από αρκετή ώρα. Εκτέλεση φάουλ του Πέδρο, κεφαλιά του Ντιγκινί η μπάλα έξω.

46′ Αντωνίου και Ακαλέ αντί Βαρέλα και Ράκελς.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

36′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Σάλαϊ έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Πίττας με προβολή ανοίγει το σκορ.

29′ O Γιαννιώτας βγήκε απέναντι από τον Ρούντκο, έκανε το πλασέ από πλάγια θέση με τον Ουκρανό να του λέει «όχι».

26′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανγκούλο, πάνω από τα δοκάρια.

17′ Κίτρινη στον Μάρκοβιτς.

15′ Σουτ του Γιαννιώτα πέφτει και μαζεύει ο Ρούντκο.

11′ Γύρισμα του Ανγκούλο, ο Πέδρο προλαβαίνει και διώχνει κόρνερ μπροστά από τον Ράκελς.

7′ Κίτρινη στον Φουρ.

4′ Δυνατό σουτ του Πίττα εκτός περιοχής, ο Ρούντκο διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

Πάφος (Mιχαϊλένκο): Ρούντκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Κβίντα, Βαρέλα (46′ Αντωνίου), Πάντσεον, Φουρ, Βαλακάρι, Ανγκούλο (79′ Τόρες), Ράκελς (46′ Ακαλέ), Μπεριγκό

Στον πάγκο: Πέτρου, Μέρφι, Ιανόφ, Κούζικ, Λελιούκιν

Απόλλωνας (Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Μάρκοβιτς, Χάμπος, Πίττας (73′ Ντένιτς), Γιαννιώτας (85′ Φιλιώτης), Ματέι (73′ Βασιλείου), Ντιγκινί (85′ Μπένσοπ)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κατελάρης, Χαραλάμπους, Ψύχας, Νταμπό

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φουρ / Μάρκοβιτς, Βασιλείου