Ματσάρα με πέντε γκολ στην Πάφο και βήμα ΕΞΑΔΑΣ από ΑΠΟΕΛ

Σημαντικό διπλό πήρε ο ΑΠΟΕΛ στην προσπάθεια που κάνει για να μπει εξάδα αφού επικράτησε της Πάφου με 3-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 20η αγωνιστική σε ένα καταπληκτικό ματς . Σαχάρ με πέναλτι (31’), Πάντις (37’), Ενσού (48’) και Σατσιάς (66’) και Βαλακάρι (86’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Ανέβηκε στους 23 βαθμούς η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, ένα λιγότερο από αυτήν του Μιχαϊλένκο και δύο από την 6η Δόξα.

Το παιχνίδι άρχισε… νωθρά, όμως μετά το 20λεπτο πήρε «φωτιά». Σε εκείνο το λεπτό, ο Βασίλης Δημητρίου έδωσε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους σε μαρκάρισμα του Σάιθ πάνω στον Σαχάρ, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR και αφού πήγε ο ίδιος στο μόνιτορ, πήρε πίσω την απόφαση του, δείχνοντας να συνεχιστεί ο αγώνας.

Στο 29’ όμως, ο Κβίντα υπέπεσε σε παράβαση πάνω στον Σιέλη, το VAR επέμβει για άλλη μια φορά, και ο Κύπριος ρεφ πήγε ξανά να δει το βίντεο, δείχνοντας, αυτή τη φορά την άσπρη βούλα. Στο 31’ ο Σαχάρ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε κάνοντας το 1-0 για τους γαλαζοκίτρινους.

Η ομάδα του Νμίτρο Μιχαϊλένκο, έβγαλε γρήγορα αντίδραση και στο 37’ «απάντησε» με ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Πάνιτς, το πρώτο του Κυπριακό πρωτάθλημα, «κρεμάζοντας» τον Ουζόχο και  γράφοντας το 1-1, σκορ το οποίο «έκλεισε» το ημίχρονο.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο μισό για τον ΑΠΟΕΛ αφού μόλις στο 48’ ο Ενσούε πέτυχε το 2-1 με κοντινό πλάσε. Πριν το γκολ του πολιτογραφημένου Ισπανού, ο Ζαχίντ είχε «χορέψει» την άμυνα της Πάφου, αλλά, το πλασέ του πήγε στο δοκάρι.

Οι γαλαζοκίτρινοι, ήταν ανεβασμένοι και βρήκαν εκ νέου τον δρόμο προς τα δίκτυα. Στο 66’ ο Σατσιάς με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έγραψε το 3-1 για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 86’ με τον Βαλακάρι, από τα 11 βήματα να ευστοχεί και να διαμορφώνει το τελικό 2-3, έπειτα από χέρι του Μερκή.

Με αυτό το τρίποντο ο ΑΠΟΕΛ κάνει βήμα… εξάδας αφού πάει στους 23 βαθμούς, δύο λιγότερους από τη Δόξα που βρίσκεται 6η και ένα πιο κάτω από Πάφο, Νέα Σαλαμίνα και Ολυμπιακό που έχουν 24. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, υπενθυμίζεται, πως έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Πάφος (Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Αουρέλιο, Φουρ, Πάνιτς, Λελιούκιν (58′ Μέρφι), Καμπράλ, Βαλακάρι, Μπεριγκό

Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Τόρες, Ράκελς, Χαριδήμου, Πατσαλίδης

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Λουντέμο, Σατσιάς (90+4′ Νούχιου), Ζαχίντ, Κλωναρίδης (46′ Ντονγκαλά), Εφραίμ (70′ Μπερν), Σαχάρ (80′ Μερκής)

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90+4′ Νούχιου μέσα, Σατσιάς έξω.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87′ ΓΚΟΛ 2-3. Ο Βαλακάρι ευστοχεί και μειώνει.

85′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο μετά από χέρι του Μερκή.

80′ O Mερκής αντικαθιστά τον Σαχάρ.

70′ Μπερν μέσα, Εφραίμ έξω.

66′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Σατσιάς δίνει… αέρα δύο τερμάτων στον ΑΠΟΕΛ με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

59′ Κίτρινη στον Ντονγκαλά.

58′ Μέρφι αντί Λελιούκιν.

48′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Ζαχίντ «ζάλισε» την άμυνα της Πάφου, έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στον Ζόρζε, ο οποίος γύρισε στον Ενσούε και από κοντά σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

46′ Ντονγκαλά στη θέση του Κλωναρίδη.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

42′ Κίτρινη στον Λελιούκιν.

37′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Πάνιτς με ένα τρομερό σουτ ισοφαρίζει.

33′ Κεφαλιά του Κλωναρίδη, λίγο έξω.

31′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Σαχάρ εκτελεί και ανοίγει το σκορ.

29′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από υπόδειξη του VAR, σε μαρκάρισμα του Κβίντα πάνω στον Σιέλη. Ο Βασίλης Δημητρίου πήγε στο μόνιτορ, είδε τη φάση και έδειξε την άσπρη βούλα. Κίτρινη κάρτα στον Κβίντα.

20′ Ο Βασίλης Δημητρίου σφύριξε πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Σάιθ πάνω στον Σαχάρ, όμως μετά από τσεκ του VAR, πήγε στο μόνιτορ και ακύρωσε την απόφαση του.

17′ Γύρισμα του Κλωναρίδη, ο Αραγιούρι απομακρύνει.

15′ Μπαλιά του Εφραίμ, ο Κβίντα διώχνει μπροστά από τον Κλωναρίδη.

8′ Σουτ του Σατσιά, μπλοκάρει ο Ρούντκο.

3′ Ο Καμπράλ έκανε το σουτ, κανένα πρόβλημα για τον Ουζόχο.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post Ματσάρα με πέντε γκολ στην Πάφο και βήμα ΕΞΑΔΑΣ από ΑΠΟΕΛ appeared first on Thema Sports.

Μας τα... χαλάει ο καιρός - Σε ισχύ κίτρινη προειδοποίηση για ισχυρές καταιγίδες και χαλάζι

Ζίζυρος, σακκουλλοδρομίες και άλλα 10 παραδοσιακά παιχνίδια του Πάσχα στην Κύπρο - Διατηρούνται αναλλοίωτα στο πέρασμα του χρόνου

Γρίπη των πτηνών και σε… αγελάδες: Πώς και πότε μεταδίδεται στον άνθρωπο - Απαντά στο «Τ» ο Δρ. Καραγιάννης

Επεισοδιακή νύχτα στη Λεμεσό - Έκαψαν περιπολικό και επιτέθηκαν σε αστυνομικούς

Υπ.Μεταφορών στο «T»: Η Τοπική Αυτοδιοίκηση θα λειτουργήσει σύστημα καμερών για παράνομη στάθμευση - Οι λεπτομέρειες

Ιωάννα Τούνη: Δείχνει στους ακολούθους της τις εξωτικές διακοπές της - Δείτε φωτογραφίες

«Βράζει» η Αστυνομία μετά την επίθεση 100 κουκουλοφόρων - Συστάθηκε ειδικό κλιμάκιο, ψάχνουν τους δράστες

Σε εξέλιξη βρίσκονται οι έρευνες της Αστυνομίας για τον εντοπισμό των ατόμων που χθες βράδυ επιτέθηκαν σε μέλη της Αστυνομίας και προκάλεσαν ζημιές σε περιπολικά, στην περιοχή του Ύψωνα Λεμεσού. Σε δηλώσεις τους ο εκπρόσωπος Τύπου της αστυνομίας Λεμεσού Λευτέρης Κυριάκου, ανέφερε ότι έχει συσταθεί κλιμάκιο, το οποίο αξιολογεί τεκμήρια και μαρτυρίες.