Νίκη του Κεραυνού επί της Ομόνοιας, «διπλά» για ΕΘΑ και ΕΝΠ

Με το δεξί μπήκε ο Κεραυνός στη δεύτερη φάση της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας εντός έδρας την Ομόνοια με 86-69, για την 19η αγωνιστική πρωταθλήματος. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αντρέ Γουίλιαμσον με 26 πόντους (11 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ο Κεραυνός με λέι απ του Θεοχαρίδη και τρίποντο του Ρόρι πήραν από το 2′ προβάδισμα (5-0). Στο 4′ το τρίποντο του Γκαμπλ έβαλε μπροστά την Ομόνοια (5-7). Στο 5′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 9-9, με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν σερί 12 πόντων και στο 8′ με το τρίποντο του Ρόρι έκαναν το 21-12. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν τους 12 πόντους (24-12).

Στο 15′ η Ομόνοια πλησίασε στους πέντε πόντους (30-25) μετά από τρίποντο του Πηλακούτα, με τον Κεραυνό στο 7′ να ανεβάσει πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (35-25) με το λέι απ του Γουίλιαμσον. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι στους 15 πόντους (44-29).

Η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 24 πόντους (55-31) στο 24′, με την Ομόνοια μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να την ρίχνει στα μισά, δηλαδή στους 12 πόντους (64-52). Οι «ερυθροκίτρινοι» άνοιξαν τις αποστάσεις κατά πέντε πόντους (22 έναντι 17) στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη με σκορ 86-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-12, 44-29, 64-53, 86-69

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Στυλιανού 2, Ρόρι 18 (3), Θεοχαρίδης 2, Ροζέλ 14 (4), Γουίλιαμσον 26, Γιαξής, Πασιαλής 2, Μιχαήλ 10, Κινγκ 7, Παπαδημητρίου 2, Ραζής, Κορωνίδης 3 (1)

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης)

Γκαρθ 10 (2), Γκαμπλ 15 (1), Πηλακούτας 10 (2), Τρετιακόβ 11, Τσάφι 13 (1), Γεωργακούδης 3, Καραγιάννης, Καραμπατάκης 7 (2), Πολυκάρπου, Στυλιανού

ΑΠΟΠ – ΕΘΑ

Η ΕΘΑ πήρε διπλό επί του ΑΠΟΠ με 89-78 στην πρεμιέρα του γκρουπ διαβάθμισης, στην έναρξη της β’ φάσης της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Tζόναθαν Χάντσον με 25 πόντους (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 10 ασσίστ).

Η ΕΘΑ μπήκε με σερί επτά πόντων στο ενάμιση λεπτό (0-7). Ο ΑΠΟΠ με τρίποντο του Γουάλεϊ πλησίασε στους τρεις (12-15) στο 8′, με την ομάδα της Έγκωμης να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο με λέι απ του Γιούινγκ (12-17).

Στο 14′ με τρίποντο ο Πίγκραμ έφερε το παιχνίδι στα ίσα 26-26, ενώ στο 15′ η βολή του Ουάσινγκτον έβαλε μπροστά το συγκρότημα της Πάφου (29-28). Στη συνέχεια άλλαζε χέρια το προβάδισμα, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με διαφορά τεσσάρων πόντων για τον ΑΠΟΠ (41-37).

Στο 22′ ο ΑΠΟΠ ήταν μπροστά με τρεις πόντους (45-42) μετά το δίποντο του Γουάλεϊ, με τους φιλοξενουμένους να φτιάχνουν σερί 12 πόντων και στο 15′ είχαν το προβάδισμα με διαφορά εννέα πόντων (45-54). Οι βολές του Χάντσον έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 65-54 υπέρ της ΕΘΑ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πέτυχαν από 24 πόντους, έτσι η διαφορά έμεινε αναλλοίωτη μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και η ΕΘΑ πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 89-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 41-37, 54-65, 78-89

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης)

Ουάσινγκτον 18, Γουάλεϊ 28 (4), Χρίστου 5, Πίγκραμ 25 (3), Πολεμίτης, Σταύρου, Πορφυρίδης, Ξενοφώντος, Νικολαΐδης, Μύθιλλου

ΕΘΑ (Σταύρος Μυκονιάτης)

Χάντσον 25 (2), Γιούινγκ 19 (1), Κυριακίδης 4, Κωνσταντινίδης 6, Ρόδες 18 (3), Κ. Ορφανός 9 (1), Πουλλίτας 3 (1), Ιγκνατόφσκι 2, Ροδοσθένους 3

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΕΝΠ

Την εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Remedica ΕΝΠ απέναντι στον Century 21 Απόλλων, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League με σκορ 84-78, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες έδωσαν έτσι τον πρώτο τους αγώνα στην β’ φάση του πρωταθλήματος. Ως ο κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Άνκραμ με 29 πόντους (5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ στο 5’ με 13-7, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 22-20 για τους γηπεδούχους. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στην β’ περίοδο. Στο 16’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 37-37. Με το τέλος του ημιχρόνου οι «βυσσινί» προηγούνταν με 44-43.

Έως το 25’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 50-49. Στη συνέχεια ωστόσο η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη ανέβασε στροφές και ως το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με (65-54). Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα στάδια της δ’ περιόδου. Στο 36’ ήταν μπροστά στο σκορ με 76-70, ενώ ακολούθησαν επτά πόντοι για τον Απόλλων (πέντε ο Τίγκας, δύο ο Γκόρντον) με το σκορ να πηγαίνει στο 77-76.

Ακολούθως ο Κουμής και ο Γκόρντον σημείωσαν από ένα πόντο για τις ομάδες τους, όπου το σκορ πήγε στο 78-77 υπέρ του Απόλλων. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 7 σερί πόντους (κάρφωμα ο Κουμής, τρεις ο Φέργκουνσον, δύο ο Άκραμ) με το σκορ να πηγαίνει στο τελικό 84-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-44, 54-65, 78-84

Century 21 Απόλλων (Μάνος Μανουσέλης)

Γκόρντον 20, Ελευθερίου 15, Ντόρσεϊ 11 (1), Μάρκου 3 (1), Τίγκας 15 (3), Γεωργίου 11 (1), Εύζωνας 3 (1), Σέπος.

Remedica ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζης)

Φέργκουνσον 12 (3), Κουμής 7, Σολωμού, Άνκραμ 29 (5), Ρόμπινσον 17 (1), Χειμώνας 3 (1), Χαραλάμπους, Παπαδόπουλος 10 (2), Πυρίλλης 6.

The post Νίκη του Κεραυνού επί της Ομόνοιας, «διπλά» για ΕΘΑ και ΕΝΠ appeared first on Thema Sports.

Παράνομα φωτοβολταϊκά: Προς διερεύνηση δύο περιπτώσεις - Πώς επηρεάζουν το δίκτυο της ΑΗΚ

Πόσα παιδιά γεννήθηκαν στην ΕΕ το 2022; - Η χώρα με την ψηλότερη γονιμότητα και η θέση της Κύπρου

Συναγερμός στις Αρχές: Έκρηξη σε γκαράζ οικίας σήκωσε στο «πόδι» περιοχή στη Λευκωσία - Ζημιές σε ένα όχημα

Πασαλιμάνι: Βίντεο ντοκουμέντο λίγα λεπτά μετά την κατάρρευση του κτιρίου - Το φορτηγό που σκοτώθηκε ο αστυνομικός

Ακομπλεξάριστη η Δέσποινα Βανδή: Το βίντεο στο TikΤοκ – Έτσι είναι όταν ξυπνάει

Το μεταναστευτικό αλλάζει την ατζέντα των κομμάτων - Οι προτεραιότητες των πολιτών ενόψει Ευρωεκλογών

Το μεταναστευτικό βρίσκεται πλέον στην προμετωπίδα της προεκλογικής εκστρατείας των κομμάτων ενόψει ευρωεκλογών, ιδιαίτερα στην Κύπρο όπου το τελευταίο διάστημα οι ροές μεταναστών από τον Λίβανο προς τα παράλια της χώρας μας, αυξάνονται δραματικά. Ούτε οι προσπάθειες της κυβέρνησης έφεραν αποτέλεσμα, ούτε υπάρχει θέληση από την Ευρώπη για επαναξιολόγηση περιοχών στη Συρία  ως ασφαλείς, προκειμένου να καταστεί δυνατός ο επαναπατρισμός ατόμων από τη Συρία.