Ανατροπή και… άλλο ένα βήμα ανόδου!

Με την αναμέτρηση μεταξύ των ομάδων της Αγίας Νάπας και της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου άνοιξε σήμερα η αυλαία της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Η ΕΝΠ με λυτρωτή τον Τσούτσουριτς ο οποίος σημείωσε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 94ο λεπτό κέρδισε με 3-2 και έφτασε στους 48 βαθμούς.

Για την ιστορία του παιχνιδιού να πούμε ότι ο αγώνας  ολοκληρώθηκε με 15λεπτά καθυστέρηση λόγω προβλήματος του φωτισμού.

Οι «βυσσινί» παρότι βρέθηκαν σε δυο περιπτώσεις πίσω στο σκορ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και την δύναμη και με γκολ στην εκπνοή του παιχνιδιού κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη με όλη την σημασία της λέξης, στο τοπικό ντέρμπι επί της Αγίας Νάπας.

Η ΕΝΠ με τη νίκη της αυτής έφτασε τις 14 συνολικά κάτι που ανέβασε την ομάδα στους 48 βαθμούς και έτσι συνεχίζει να είναι πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας και κάνει βήματα ανόδου που είναι ο μεγάλος στόχος.

Το ματς

Η Αγία Νάπα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 30λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόου. Δύο λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ΕΝΠ έφτασε στην ισοφάριση με τον Τσούρτσουρίτς να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Στην επανάληψη η Αγία Νάπα στο 53ο λεπτό μπήκε και πάλι σε θέση οδηγού με τον Γεωργίου και στο 76ο λεπτό ο Γκένοφ έφερε και πάλι το ματς στα ίσα.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδε θα συμβιβάζοταν στην ισοπαλία με 2-2, ήρθε στην εκπνοή του αγώνα ο Τσούρτσουριτς με κεφαλιά να δώσει στην ΕΝΠ το τρίποντο και την μεγάλη νίκη.

Oι ενδεκάδες:

Αγία Νάπα: Παναγιώτου, Περατικός, Λαφάρζ, Στυλιανού, Γκονζάλες, Χαλίφα, Φερνάντες, Καλούδης, Παπαδόπουλος, Γεωργίου, Ρόου

ΕΝΠ: Ρομέρο, Παπαγεωργίου, Λεονάρντο, Μέρκακκας, Κωνσταντίνου, Τσούρτσουριτς, Σελεντίνο, Σολάρι, Γκένοφ, Κουμής, Κολοκούδιας.

Διαιτησία: Μάριος Χριστοφόρου με βοηθούς τους Πανίκο Μιχαήλ και Τηλέμαχο Τηλεμάχου.