Τέταρτη διαδοχική νίκη για τη Νάπολι, η οποία λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, πέρασε με 2-0 από την έδρα της Βερόνα. Καταδίκη για ΣΠΑΛ, ηττήθηκε στην έδρα της από την Κάλιαρι.

Ασταμάτητη η Νάπολι!

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο πέρασε και από την έδρα της Βερόνα επικρατώντας με 2-0 και πέτυχε την τέταρτη διαδοχική της νίκη, λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ιατλίας κόντρα στη Γιουβέντους.

Φουλ ισορροπημένο παιχνίδι, με την Βερόνα να έχει τις φάσεις να βρει γκολ αλλά να είναι φλύαρη και άστοχη.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκε πλήρως η Νάπολι και χτύπησε στο 38ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μίλικ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το γκολ αυτό… αφύπνισε τη Βερόνα, η οποία πίεσε ασφυκτικά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης αλλά αυτό δεν μέτρησε ποτέ μετά από εξέταση του VAR.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, συνέχισαν να πιέζουν και την… πάτησαν στο φινάλε όταν στο 90ο λεπτό ξανά από κόρνερ με τον Λοσάνο για το τελικό 2-0.

Στο άλλο ματς της ίδιας ώρας, η Κάλιαρι έσπρωξε στον… γκρεμό την ΣΠΑΛ! Η Κάλιαρι βρήκε το γκολ της νίκης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζιοβάνι Σιμεόνε και πήρε ένα τρίποντο που της δίνει ελπίδες για ευρωπαϊκό εισιτήριο.