ΜΑΝΙΑ-κή Κυρία στο βαρωσιώτικο ντέρμπι-«φωτιά»!

Με σόου Μιχάλη Μανιά ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, η Ανόρθωση πήρε μεγάλη νίκη με 4-1 στο «Αμμόχωστος» ενάντια στη Νέα Σαλαμίνα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Βργκοτς στο 77’ το άλλο γκολ ενώ μείωσε προσωρινά στο 39’ ο Βαρέλα για τους γηπεδούχους. Εξαιρετικό το Βαρωσιώτικο ντέρμπι που τα είχε όλα. Γκολ, πάθος, αποβολές, νεύρα δοκάρια και πολλές ευκαιρίες. Με 10 ολοκλήρωσε η Κυρία μετά από κόκκινη κάρτα του Αμπαρτζουμιάν (49’), αποβολή και για τον Πάμπο Χριστοδούλου, προπονητή των ερυθρολεύκων.

Σε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, με πολλές ευκαιρίες, γκολ και πάθος,  ο Μανιάς μπήκε… κεφάτος και σε 14’ λεπτά πέτυχε δύο γκολ.

Ο Ελλαδίτης άνοιξε το σκορ στο 10’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του Αντιόλο στον Αμπαρτζουμιάν και τέσσερα λεπτά αργότερα, με κεφαλιά έγραψε το 2-0 για την Κυρία με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Οι γηπεδούχοι, μετά από αυτό, «ξύπνησαν» και έβγαλαν αντίδραση. Στο 39’ με ένα «κεραυνό» του Βαρέλα μείωσαν σε 2-1 και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Το σκορ αυτό, έκλεισε το πρώτο 45λεπτο του Βαρωσιώτικου ντέρμπι.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, στην επανάληψη, έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες, αφού στο 49’ ο Αμπαρτζουμιάν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Παρόλα αυτά, ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, Μιχάλης Μανιάς στο 55’ ολοκλήρωσε το χατ τρικ. Συγκεκριμένα, ευστόχησε για δεύτερη φορά από την άσπρη βούλα, έπειτα από ανατροπή του Βεσελόφσκι στον Ελουντού και διαμόρφωσε το 3-1.

Στο 70’ η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία για να μειώσει, όμως η μπάλα της έπαιξε άσχημο παιχνίδι. Στην πρώτη φάση το μακρινό σουτ του Βαρέλα, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόρια αφού την άγγιξε, και δεν πέρασε τη γραμμή, ενώ, στην επαναφορά στο πλασέ του Ντανίλο, ο Γεωργιανός έκανε τρομερή επέμβαση.

Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι το έκαναν οι φιλοξενούμενοι. Στο 77΄ ο Βργκοτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με κεφαλιά και «κλείδωσε» τη νίκη για την Κυρία στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι.

Οι ερυθρόλευκοι, μπορούσαν έστω, να μειώσουν το σκορ, όμως στάθηκαν ξανά άτυχοι στο 82’ αφού το σουτ του Μόντες βρήκε στο ξανά στο δοκάρι και πέρασε έξω.

Κάπως έτσι, η Ανόρθωση έμεινε έφτασε τους 13 βαθμούς αφήνοντας τη Νέα Σαλαμίνα «κολλημένη» στους 3.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Βεσελόφσκι, Ανδρέου (72′ Μόντες), Λοράν, Βαρέλα, Ντανίλο, Βινίσιους, Οσέι (61′ Σιαθάς), Χριστοφόρου, Τσμοβς (46′ Κρεΐν), Κονφέ, Αντιόλο

Στον πάγκο: Κίσσας, Σεργίου, Παύλου, Πικής, Καλογήρου, Σάνκοχ

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Κ. Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Μίχα (56′ Μαργκάσα), Αμπαρτζουμιαν, Ελουντού (76′ Σελίν), Μανιάς (56′ Κβιλιτάια)

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Τζουρ, Π. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Πηλέας, Κορέα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντανίλο, Χριστοφόρου, Βαρέλα / Γκαλίτσιος, Βργκοτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Πάμπος Χριστοδούλου / Αμπαρτζουμιάν (2η κίτρινη)

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

83′ Δεύτερο δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα με το σουτ του Μόντες.

80′ Κόκκινη κάρτα για τον Πάμπο Χριστοδούλου.

78′ ΓΚΟΛ 1-4. Ο Βργκοτς σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ.

76′ O Σελίν αντικαθιστά τον Ελουντού.

72′ Μέσα ο Μόντες, εκτός ο Ανδρέου.

70′ Τρομερή χαμένη ευκαιρία για Νέα Σαλαμίνα. Μακρινό σουτ του Βαρέλα, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Λόρια αφού την άγγιξε και δεν πέρασε τη γραμμή ενώ, στην επαναφορά στο πλασέ του Ντανίλο ο Γεωργιανός έκανε μεγάλη επέμβαση.

68′ O Eλουντού είδε εκτός εστίας τον Βεσελόφσκι, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ από μακριά, η μπάλα λίγο έξω.

63′ Κίτρινες σε Βαρέλα και Βργκοτς.

61′ Σιαθάς στη θέση του Οσέι.

56′ Διπλή αλλαγή για την Κυρία. Κβιλιτάια και Μαργκάσα παίρνουν τη θέση των Μανιά και Μίχα.

55′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Μανιάς σκοράρει πετυχαίνει χατ τρικ.

54′ Δεύτερο πέναλτι για την Ανόρθωση μετά από ανατροπή του Βεσελόφσκι στον Ελουντού.

49′ Με δέκα συνεχίζει η Ανόρθωση. Δεύτερη κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν.

46′ Kρεΐν αντί Τσμοβς.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

43′ Σουτ του Μίχα πάνω από τα δοκάρια.

42′ Ο Ελουντού μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να κτυπά στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

41′ Kίτρινη στον Χριστοφόρου.

39′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Βαρέλα με τρομερό σουτ εκτός περιοχής μειώνει για τη Νέα Σαλαμίνα.

38′ Kεφαλιά του Ντανίλο έξω.

29′ Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν.

28′ Ο Λόρια μπλοκάρει το σουτ του Ντανίλο.

26′ Σουτ του Αντρέου, η μπάλα κόντραρε στον Βργκοτς και έφυγε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρ του Λόρια για κόρνερ.

23′ Κίτρινη στον Γκαλίτσιο.

14′ ΓΚΟΛ 0-2.  Σέντρα του Γκαλίτσιου στον Μανιά ο οποίος με κεφαλιά κερδίζει τον Βεσελόφσκι.

10′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μανιάς ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

9′ Κίτρινη στον Ντανίλο.

9′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση σε μαρκάρσιμα του Αντιόλο στον Αμπαρτζουμιάν.