ΖΟΡΙΑ με… δέκα παίκτες στο φινάλε όμως πήρε το ΔΙΠΛΟ στο Δασάκι!

Ζορίστηκε στο φινάλε κόντρα στον Εθνικό η Ομόνοια των 10 παικτών όμως πήρε σημαντική νίκη μέσα στο Δασάκι με 1-2 και βλέπει… ΠΑΟΚ. Πάλεψε μετά την κόκκινη του Λανγκ στο 64΄ο Εθνικός όμως δεν είχε την ψυχραιμία στην τελική φάση.

Η εικόνα του ματς

Καλύτερη η Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο έφτιαξε τρεις φάσεις και σκόραρε στις δύο ενώ ο Εθνικός δεν κατάφερε να απειλήσει.

Πρώτα στο 14′ ο Μποτεάκ με πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκαν οι του ΕΘνικού για οφ-σάιντ. Στο 27′ ο Ντούρις έσπασε την… γκίνια του και πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ μετά από 10 ματς με κοντινό πλασέ μέσα στην περιοχή.

Στην επανάληψη η Ομόνοια έδειξε να ελέγχει το ματς και πάλι όμως στο 64ο λεπτό ο Λανγκ ανέτρεψε τον Ζακπά μέσα στην περιοχή και ο ρεφ έδειξε την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του τριφυλλιού. Ο Ζακπά εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 1-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Μετά το 75′ έβαλε πίεση ο Εθνικός και απείλησε με Μάριο Ηλία και Κονέ όμως δεν είχε ψυχραιμία στην τελική φάση με την Ομόνοια να παίρνει μια δύσκολη νίκη στο φινάλε.

Εθνικός Άχνας (Ντιν Κλάφουριτς): Στρατηλάτης, Περατικός (47′ Κονέ), Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Ντος Σάντος, Ντολεζάλ (73′ Μ. Ηλία), Κουντόμπιακ (59′ Μιγκελίτο), Ζάκπα, Γκούρουπετς, Χριστοφή, Σάβιτς.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Σέχου, Γκόμεθ (55′ Κούσουλος), Ασάντε (69′ Γκόμες), Μποτεάκ, Σενέ (61′ Τζιωνής), Ντούρις

Το LIVE:

90+2′ Μακρινό σουτ του Χαραλάμπους με το αριστερό, δεν απειλεί τον Φαμπιάνο

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

85′ Πιέζει ο Εθνικός, ένα σουτ του Μάριου Ηλία περνάει εκτός

83′ Επικίνδυνη φάση στην εστία της Ομόνοιας, όμως ο Κονέ από εξαιρετική θέση έκανε κάκιστο τελείωμα

73′ Αλλαγή για Εθνικό. Μέσα ο Μάριος Ηλία, έξω ο Ντόλεζαλ

71′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μιγκελίτο μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο απέκρουσε σταθερά

67′ Αλλαγή από Μπεργκ. Έξω ο Ασάντε, μέσα ο Βίτορ Γκόμες

66′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Εύστοχη η εκτέλεση του Ζάκπα και 1-2

64′ Πέναλτι για τον Εθνικό και κόκκινη στον Λανγκ! Ο ρεφ σφύριξε παράβαση σε μαρκάρισμα του Λανγκ πάνω στον Ζακπά έδειξε την άσπρη βούλα και μαζί την κόκκινη κάρτα

61′ Δεύτερη αλλαγή και για την Ομόνοια. Μέσα ο Τζιωνής, έξω ο Σενέ

59′ Έξω ο Κουντόμπιακ, μέσα ο Μιγκελίτο για Εθνικό

56′ Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφή του Εθνικού για θέατρο στην περιοχή της Ομόνοιας

55′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ζόρντι Γκόμεθ αποχωρεί, μέσα ο Κούσουλος

51′ Κίτρινη στον Σεχού

49′ Διαγώνιο σουτ του Ασάντε, η μπάλα πάει εκτός

47′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Περατικός, μέσα ο Κονέ

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

41′ Ο Ζάκπα έφυγε γρήγορα στην κόντρα για τον Εθνικό όμως το σουτ του δεν ήταν καλό

36′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Εθνικό. Ένα πλασέ του Κουντόμπιακ μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο έξω

27′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Ντούρις με κοντινό πλασέ γράφει το 0-2 με το πρώτο του πράσινο γκολ

25′ Δεν έχει καταφέρει να αντιδράσει ο Εθνικός μετά το γκολ, ελέγχει το ματς η Ομόνοια

18′ Ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Ασάντε έκανε την μπαλιά από δεξιά και ο Σενέ την δυνατή κεφαλιά όμως ο Στρατηλάτης απέκρουσε με διπλή προσπάθεια

14′ Έντονες διαμαρτυρίες από Εθνικό για οφ-σάιντ του Ντούρις την ώρα που κάνει το πλασέ ο Μποτεάκ. Η μπάλα πήγαινε έτσι κι αλλιώς προς την εστία όμως ο Ντούρις έβαλε το κεφάλι, γεγονός που έφερε διαμαρτυρίες. Ο βοηθός δεν υπέδειξε οφ-σαίντ ενώ από την επανάληψη φάνηκε να είναι λίγο πιο μπροστά ο φορ του τριφυλλιού. Δεν ξεκαθαρίζει επίσης εάν ο Ντούρις άγγιξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή

14′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Σκοράρει η Ομόνοια μετά από μπαλιά του Λέζιακς και πλασέ του Μποτεάκ με τον Ντούρις να παρεμβαίνει την ώρα που η μπάλα πήγαινε μέσα

10′ Πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή η Ομόνοια όμως ο Εθνικός αμύνεται σωστά και δεν κινδυνεύει

16:00 -ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες:

Εθνικός (Ντιν Κλάφουριτς): Στρατηλάτης, Περατικός, Χαραλάμπους, Ντος Σάντος, Ντολεζάλ, Χουντόμπιακ, Ζακπά, Γκούρουπετς, Παπαγεωργίου, Χριστοφή, Σάβιτς.