Οι «σπερς» πέρασαν με… ζόρι από την έδρα της Μπέρνλι με 1-0 και σκαρφάλωσαν στην πέμπτη θέση της Premier League.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο στο «Τερφ Μουρ». Η Μπέρνλι έβαλε δύσκολα στην Τότεναμ και ήταν αυτή που προσπαθούσε περισσότερο να απειλήσει την αντίπαλό της, χωρίς να δημιουργήσει, βέβαια, κάποια κλασσική ευκαιρία.

Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο πραγματοποίησαν μέτρια έως κακή εμφάνιση και θα έπρεπε να αλλάξουν πάρα πολλά, αν ήθελαν να φύγουν χωρίς απώλειες.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την Μπέρνλι να προσπαθεί με καλύτερο τρόπο να σκοράρει.

Μάλιστα, στο 71’ λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα με την κεφαλιά του Ταρκόφσκι, αλλά ο Κέιν πάνω στη γραμμή απέκρουσε. Και σαν να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά αργότερα, ήρθε η «τιμωρία».

Η Τότεναμ μετά από συνεργασία των Κέιν και Σον, ο τελευταίος από κοντά έκανε το 1-0 για τους «σπερς». Παρά τις προσπάθειες στα τελευταία λεπτά, τίποτε δεν άλλαξε και αυτό το σκορ παρέμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Μπράιτον και Γουέστ Μπρομ ήρθαν ισόπαλες 1-1, ένα αποτέλεσμα που δεν επέτρεψε σε καμία από τις δύο ομάδες να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν δίκαια στο σκορ, έστω κι αν αυτό έγινε με το αυτογκόλ του Λίβερμορ στο 40’.

Στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά με καλύτερες προϋποθέσεις, ειδικά μετά την είσοδο των Ρόμπινσον και Έντουαρντς στο 60’ και οι κόποι τους δικαιώθηκαν στο 83’ με το γκολ του Γκραντ, που έκανε το 1-1.

Φούλαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-2
(90’+5’ Κέιρνι – 8’ Ρίντεβαλντ, 64’ Ζαχά)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσέλσι 0-0

Λίβερπουλ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1
(41′ Φιρμίνο, 64′ Ζότα – 13′ πεν. Μπέργκε)

Σάββατο 31/10
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι (14:30)

Λιντς-Λέστερ (22:00)

The post Νίκη «δια πυρός και σιδήρου» για την Τότεναμ, έσωσε το βαθμό στο φινάλε η Γουέστ Μπρομ (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ) appeared first on Thema Sports.