ΜΠΛΟΚΟ στην Ομόνοια από τον… μεταμορφωμένο Ολυμπιακό!

Η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία να ανέβει μόνη στο ρετιρέ της βαθμολογίας, έστω και με αγώνα περισσότερο, αφού ήρθε ισόπαλη κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ με 1-1 για την 22η αγωνιστική. Εξαιρετικό α’ μέρος, μέτριο προς κακό το β’ ημίχρονο. Αλλαγμένος προς το καλύτερο ο Ολυμπιακός. Κα και Παπουλής διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Ισόβαθμο με τον Απόλλωνα το τριφύλλι στην πρώτη θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό έχοντας πολλές φάσεις και γκολ.

Μόλις στο 3ο λεπτό, το τριφύλλι μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όμως ο Ανδρέου πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ μπροστά από τον Τσέποβιτς που ήταν έτοιμος να πλασάρει σε κενή εστία.

Οι φιλοξενούμενοι αν και πέρασαν δύσκολα τα πρώτα 15 λεπτά, μετά ισορρόπησαν το παιχνίδι. Στο 25’ ο Κοστόφ, έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ, όμως ο Φαμπιάνο του είπε «όχι».

Στο 28’ ο Κα έκανε ότι δεν μπόρεσε λίγο πριν ο συμπαίκτης του. Ο Kαμερουνέζος, με ένα ασύλληπτο «κεραυνό» εκτός περιοχής, «εκτέλεσε» τους γηπεδούχους και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Οι μαυροπράσινοι, έχασαν τεράστια φάση λίγα λεπτά αργότερα, στο 31’ για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Κα «χόρεψε» την άμυνα των πρασίνων, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Κοστόφ, όμως, ο Βούλγαρος από πολύ κοντά είδε το πλασέ του να αποκρούεται σωτήρια από τον εντυπωσιακό Φαμπιάνο.

Αφού δεν δέχθηκε κι’ άλλο γκολ η ομάδα του Χένινκγ Μπεργκ, «ξύπνησε» και ο Παπουλής ισοφάρισε σε 1-1 στο 41’ με κοντινό πλασέ μετά από ασταθής απέκρουση του Μιχαήλ σε σουτ του Λοΐζου, σκορ το οποίο «έκλεισε» το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη,  ο ρυθμός δεν ήταν το ίδιο καλός όσο το α’ ημίχρονο.

Η μεγαλύτερη φάση ήταν για τους μαυροπράσινους στο 62’ όταν για μια ακόμα φορά ο Κα, ο πολυτιμότερος του αγώνα, μπήκε στην περιοχή των πρασίνων, έκανε το γύρισμα, βρήκε τον Πεχλιβάνη ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ, όμως ο Χούμποτσαν προ της γραμμής έβαλε την κόντρα με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Φαμπιάνο.

Κάπως έτσι, το 1-1 που διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Με αυτό τον βαθμό η Ομόνοια ισοβαθμεί στους 44 πόντους με τον Απόλλωνα που έχει ματς λιγότερο, ανεβαίνει στην κορυφή και… περιμένει το τι θα κάνει η ομάδα της Λεμεσού. Από την άλλη ο αλλαγμένος και ανανεωμένος Ολυμπιακός ανέβηκε στους 25 πόντους.

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέζιακς, Γκόμεθ, Γκόμες (66′ Κούσουλος), Λοΐζου (66′ Τιάγκο), Παπουλής, Ασάντε (66′ Τζιωνής), Τσέποβοτις

Στον πάγκο: Παναγή, Λανγκ, Μαυρίας, Κίκο, Μποτεάκ, Ντούρις

Ολυμπιακός (Πολυκάρπου): Μιχαήλ, Ψάλτης, Μίλετιτς, Γκουστάβο (87′ Σαμπίνια), Κα (82′ Σάλι), Σαρφό, Πεχλιβάνης, Σ. Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (75′ Φαν Κέσελ), Νάνι

Θυμηθείτε To LIVE:

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′ Κίτρινη στον Τσέποβιτς.

87′ Σαμπίνια μέσα, κετός ο Γκουστάβο.

82′ Ο Σάλι αντικαθιστά τον Κα.

82′ Γύρισμα του Παπουλή, λίγο πιο πίσω από εκεί που θα το ήθελε ο Τσέποβιτς.

80′ Σουτ του Τσέποβιτς άστοχο.

76′ Φαλτσαριστό σουτ του Γκουστάβο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

75′ Κοστόφ εκτός, μέσα ο Φαν Κέσελ.

66′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Τιάγκο Κούσουλος και και Τζιωνής, αντί Λοΐζου, Γκόμες και Ασάντε.

62′ Ο Κα για άλλη μια φορά μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Πεχλιβάνη που έκανε το πλασέ από κοντά όμως η μπάλα κόντραρε στον Χούμποτσαν πριν τη γραμμή και κατέληξε στα χέρια του Φαμπιάνο. Οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για χέρι του αμυντικού της Ομόνοιας, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

59′ Κίτρινη στον Χούμποτσαν.

55′ Τίποτα το αξιόλογο μέχρι στιγμής στην επανάληψη του αγώνα.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

41′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Λοΐζου έκανε το πλασέ, απέκρουσε ασταθώς ο Μιχαήλ και ο Παπουλής στο «ριμπάουντ» έγραψε το 1-1 με κοντινό πλασέ.

31′ Νέα απίστευτη χαμένη φάση για τον Ολυμπιακό με τον Κοστόφ. Ο Κα «χόρεψε» την άμυνα της Ομόνοιας, έδωσε στον Βούλγαρο που έκανε το πλασέ από κοντά, όμως ο Φαμπιάνο, άπλωσε το τεράστιο κορμί του και απέκρουσε σωτήρια.

28′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Κα με τρομερό «κεραυνό» εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

26′ Φαλτσαριστό σουτ του Τσέποβιτς, η μπάλα έξω.

25′ Μεγάλη ευκαιρία από τον Κοστόφ, ο οποίος έκανε από ευνοϊκή θέση το σουτ, όμως ο Φαμπιανό δήλωσε «παρών» και απομάκρυνε με τρομερή επέμβαση.

22′ O Παπουλής επιχείρησε το σουτ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιχαήλ.

15′ Σουτ του Γκουστάβο εκτός περιοχής, ο Φαμπιάνο διώχνει σε κόρνερ.

3′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ασάντε πήγε να βρει τον Τσέποβιτς που ήταν έτοιμος να πλασάρει σε άδειο τέρμα, όμως, ο Ανδρέου έβαλε την προβολή τελευταία στιγμή και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post ΜΠΛΟΚΟ στην Ομόνοια από τον… μεταμορφωμένο Ολυμπιακό! appeared first on Thema Sports.

Εκτός Πινδάρου η Νιόβη Παρισσινού - Τέλος ο ΔΗΣΥ για την πρώην Αναπληρώτρια Κυβερνητική Εκπρόσωπο

Σε διαθεσιμότητα ο Διευθυντής της Υπ.Μεταλλειών - Ζήτησε ανάκληση όλων των αδειών η Παναγιώτου

Βρέθηκαν για ώρες στο σημείο της απόπειρας φόνου οι ανακριτές – Η κατάσταση της υγείας του θύματος

Στον Αρχηγό Αστυνομίας με οδηγίες ΓΕ για ποινική διερεύνηση το πόρισμα για χειραγώγηση αγώνων ποδοσφαίρου

Πέντε νέες κάμερες θα τεθούν σε λειτουργία στη Λεμεσό - Πότε θα αρχίσουν να γράφουν

Υπόθεση Μονής Αββακούμ: Σιωπή από Ιερά Σύνοδο - Τι γίνεται με τα χρονικά περιθώρια της έρευνας

Δημοτικές Εκλογές: Στις 3232 οι υποψηφιότητες - Δείτε αναλυτικά ανά Δήμο και Επαρχία

Ο Γενικός Έφορος Εκλογών ανακοινώνει ότι σήμερα, από τις 8:30 π.μ. μέχρι και τις 12:30 μ.μ., υποβλήθηκαν στους Εφόρους Εκλογής οι υποψηφιότητες για τα αξιώματα των Προέδρων των Συμβουλίων των Επαρχιακών Οργανισμών Αυτοδιοίκησης, Δημάρχων, Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων και Μελών Σχολικών Εφορειών. Η όλη διαδικασία κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.