Σούπερ ανατροπή και δεύτερη θέση για τη Λέστερ! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

Η Λέστερ δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Μπράιτον, ωστόσο με δύο γκολ στο τελευταίο μισάωρο έκανε την ανατροπή (1-2) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Η Λέστερ προερχόταν από τρία… ηχηρά χαστούκια σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, ψάχνοντας αγωνιωδώς την άμεση επιστροφή στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις.

Το πέτυχε, έστω και με αρκετά αγχωτικό και δύσκολο τρόπο, αφού έφυγε με τεράστιο διπλό από την έδρα της Μπράιτον (1-2)και μάλιστα με ανατροπή στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα.

Έτσι, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, έφτασε τους 53 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση και στο +2 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο.

Από την άλλη, οι «γλάροι» παρά την αξιόμαχη προσπάθεια τους, δεν κέρδισαν τίποτα από το ματς, μένοντας στους 26 πόντους και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, με τον Λαλάνα να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική κάθετη του Μοπάι και με υπέροχο τελείωμα να κάνει το 1-0 μόλις στο 10ο λεπτό.

Στο 37′, η Λέστερ έφτασε για πρώτη φορά κοντά στο γκολ, με το σουτ του Ταβάρες να διώχνει εντυπωσιακά ο νεαρός κίπερ της Μπράιτον, Σάντσεζ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λαλάνα με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «αλεπούδες» ανέβασαν στροφές και πίεσαν την άμυνα της Μπράιτον για την ισοφάριση.

Στο 53′, ο Ιχεανάτσο σπατάλησε μεγάλη φάση μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο ίδιος παίκτης στο 62′ έφερε το ματς στα ίσα με όμορφο πλασέ, μετά από μαγική κάθετη του Τίλεμανς.

Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε καλό ρυθμό, τη Λέστερ να ψάχνει το γκολ της ανατροπής.

Αφού αρχικά ο Σμάιχελ έσωσε τους φιλοξενούμενους στο 80′ βγάζοντας εντυπωσιακά την προσπάθεια του Λαλάνα, επτά λεπτά αργότερα ο Αμαρτέι διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κεφαλιά μετά από κόρνερ και εκμεταλλευόμενος την τραγική έξοδο του κίπερ των γηπεδούχων.

Μπράιτον-Λέστερ 1-2
(10′ Λαλάνα – 62′ Ιχεανάτσο, 87′ Αμαρτέι)

Κυριακή (7/3)

Γουέστ Μπρομ-Νιούκαστλ (14:00)
Λίβερπουλ-Φούλαμ (16:00)
Μάντσεστερ Σίτι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (18:30)

Άρσεναλ-Τότεναμ (18:30)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Χαμ ( 21:15)

Δευτέρα (15/3)

Γούλβς-Λίβερπουλ (22:00)

The post Σούπερ ανατροπή και δεύτερη θέση για τη Λέστερ! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ) appeared first on Thema Sports.

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Κεντρικές Φυλακές: «Τσάκωσαν» το κρατούμενο που είχε αποδράσει – Πού εντοπίστηκε

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Βόμβα σε club στον Πρωταρά: Στο κελί για 8 ημέρες ο 31χρονος – Οι κατηγορίες που τον βαραίνουν

Κατερίνα Στικούδη: «Κεκλεισμένων των θυρών» η βάφτιση του δεύτερου γιου της

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις