Νίκη πρωτιάς στο «Κίτιον» για την Ανόρθωση

Νίκη πρωτιάς πέτυχε στο «Κίτιον» το βράδυ της Τρίτης 30 Οκτωβρίου 2018 η Ανόρθωση, που πέρασε με σπουδαίο διπλό από τη Λάρνακας κερδίζοντας την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-1 σετ.

Η «Μεγάλη Κυρία» συνεχίζει αήττητη ενώ η Τεχνοοικία ΑΕΚ δέχθηκε την πρώτη της ήττα.

Με τις «κιτρινοπράσινες» έκανε την πρώτη της εμφάνιση η διεθνής Άντρη Ιορδάνους.

Εντυπωσιακή η Ανόρθωση μπήκε φουριόζα στο ντέρμπι και μέσα σε 25 λεπτά «καθάρισε» το πρώτο σετ με 25-16 και προηγήθηκε με 1-0 σετ.

Η Ανόρθωση ήταν μπροστά καθόλη τη διάρκεια του σετ και μετά το 15-10 η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε και πήρε το σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Αλ. Πέτροβιτς πείσμωσε και πήρε στα μέσα του σετ νταμπλ – σκορ 14-7, αφού οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τις «κιτρινοπράσινες» να είναι καλύτερες.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση ανασυντάχθηκε και με ένα νρεμαράζ έφερε το ντέρμπι στους έξτρα πόντους, αλλά τελικά η Τερχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε 26-24 και ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1 σετ.

Ανατροπή είχε το τρίτο σετ με την Ανόρθωση να δείχνει ψυχικά αποθέματα και να γυρίζει τα δεδομένα αφού έχαβε 17-19.

Με σερί 7-0 οι «κυανόλευκες» έφεραν το σετ στα μέτρα τους προηγήθηκαν 24-21 και κέρδισαν το καθοριστικό σετ κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση ήταν ανώτερη και αφού πήρε διαφορά επιβλήθηκε με 25-18 απέναντι σε μια μέτρια Τεχνοοικία ΑΕΚ και πήρε τη νίκη 25-18.

Τα σετ: 16-25, 26-24, 21-25, 18-25.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ (ΑΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ): Γκόγκιτς, Στρίμερ, Νικ. Στυλιανού, Λοβ, Αιμ. Δημητρίου, Π. Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Eιρ. Ιωάννου, Ιορδάνους.

AΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Κιγιάκοβα, Σταυρινίδου, Ράντονιτς, Καετάνο, Χαραλάμπους, Βασιλείου – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Ριαλά, Κακουρή.

Πηγή: volleyball.org.cy

Έπεισαν ηλικιωμένη ότι χρειάζεται χειρουργική επέμβαση ο εγγονός της - Πέρασαν από το σπίτι της και πήραν τα χρήματα

Μεγάλη Πέμπτη: Οι καμπάνες χτυπούν πένθιμα σε κάθε Ορθόδοξη Εκκλησία για την Σταύρωση του Θεανθρώπου

Κάτι ψήθηκε στο «Τ»: Η κα Ανδρούλα μας μαθαίνει τα μυστικά της φλαούνας – Δείτε βίντεο και φωτογραφίες

Η Χρύσω Λέφου αποκαλύπτει στο «Τ» πως να βάψεις τα πιο όμορφα αυγά - Το έθιμο, οι εκδοχές και οι συμβολισμοί

Να νηστεύουμε το φαγητό μας ή την σκέψη μας; Θεολόγος εξηγεί στο «Τ» - «Δεν πρέπει να τρώμε ο ένας τον άλλο»

Η νηστεία είναι ένας σημαντικός τρόπος άσκησης ωστόσο αν δεν υπάρχει πνευματική διάσταση, γίνεται απλά μια δίαιτα, όπως εξήγησε ο Θεολόγος, Θεόδωρος Κυριακού, ο οποίος μίλησε στο Themaonline.