Σπουδαία νίκη με ΑΝΑΤΡΟΠΗ η ΑΕΛ και ΜΟΝΗ στην κορυφή! – «Κρέμασε» την Ομόνοια ο Κατελάρης

Μεγάλη νίκη με ΑΝΑΤΡΟΠΗ για την ΑΕΛ στο Τσίρειο επί της Ομόνοιας με 2-1, μετά από ένα αμφίρροπο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το «τριφύλλι» έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ, αλλά στην επανάληψη πλήρωσε ακριβα την… αψυχολόγητη αποβολή του Κατελάρη, ο οποίος άφησε από το 39΄ την ομάδα του με δέκα παίκτες, εξέλιξη που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Λεμεσιανή ομάδα.

Τα γκολ του αγώνα σημείωσαν οι Γκόμες, Ρομάν και Νιλς Τεξέιρα.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο μέρος, η Λευκωσιάτικη ομάδα προηγήθηκε στο σκορ με 0-1, σε ένα ματς με δυνατές μονομαχίες και λιγοστές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Η Λεμεσιανή ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, όμως το «τριφύλλι» ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 13΄ με τον Γκόμες, στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στα καρέ του Βοζίνια!

Στη συνέχεια, προσπάθησε να αντιδράσει η ΑΕΛ, αλλά η Ομόνοια είχε κλείσει αποτελεσματικά τους διαδρόμους μπροστά από την εστία του Μεχίας, πίεζε ψηλά και αναγκάζε τους γηπεδούχους σε αρκετά λάθη, ενώ είχε και τη ψυχολογία με το μέρος της και έδειχνε να ελέγχει το ματς.

Στο 27΄ όμως, η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τόρες από τον Πρτσε και είχε την ευκαιρία να αλλάξει τα δεδομένα στο παιχνίδι, αλλά ο Ντα Σίλβα γλίστρωσε λίγο πριν σουτάρει και έστειλε τη μπάλα άουτ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 1-1!

Η συγκεκριμένη εξέλιξη επηρέασε ψυχολογικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και προσπάθησαν να απειλήσουν σε δύο περιπτώσεις με τον Ντα Σίλβα, μία με σουτ στο 34΄ και μία εκτέλεση φάουλ στο 40΄.

Από την άλλη, η Ομόνοια η οποία ανασταλτικά ήταν εξαιρετική, είχε μία πολύ καλή προϋπόθεση με τον Λόρα στο 35΄.

Στο 39ο λεπτό όμως, η ΑΕΛ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα που άλλαξε τις ισορροπίες στο Β΄ ημίχρονο, αφού αποβλήθηκε ο Κατελάρης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη, η Λεμεσιανή ομάδα μπήκε πιο αποφασιστικά, έλεγχε το ρυθμό, όντας και με παίκτη περισσότερο και ισοφάρισε στο 57΄ με τον Ρομάν, ο οποίος μπήκε πριν από μερικά δευτερόλεπτα στον αγώνα, δικαιώνοντας τον Κέρκεζ για την επιλογή του.

Νωρίτερα, στο 55΄, η Ομόνοια έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Κούσουλο για το 0-2, ενώ η ΑΕΛ απείλησε στο 47΄ με τον Χουράδο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 65΄ έχασαν νέα ευκαιρία με τον Χουράδο στο 65΄.

Περισσότερα σε λίγο…

Κίτρινες: Αβραάμ (44΄), Τεξέιρα (45΄), Λαφράνς (82΄) / Πρτσε (27΄), Λόπες (45΄), Λόρα (90΄+1΄)

Κόκκινες: Κατελάρης (δύο κίτρινες στο 30΄ και 39΄)

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Ν. Τεξέιρα, Λαφράνς, Α. Τεϊσέιρα, Γουίλερ, Ζντραβκόφσκι, Αβραάμ (56΄ Ρομάν), Αντάμοβιτς, Χουράδο (78΄ Μυτίδης), Ντα Σίλβα (70΄ Μαρκόσκι), Τόρες.

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Βύντρα, Πρτσε (87΄ Μόντες), Κατελάρης, Κούσουλος, Μανρίκε, Λόρα, Γκόμες, Ραμίρεζ (58΄ Ντάρμπισαϊαρ), Σοάρες, Λόπες (70΄ Τζαρσίνιο).

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α΄ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
Β΄ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος

Συνεχίζεται η διαμάχη στη Δρομολοξιά - «Χτύπησε τη σύζυγό μου» - «Όλα όσα ακούστηκαν δεν ευσταθούν στην πραγματικότητα»

Αντιμέτωπος με την Αστυνομία ο 10χρονος που φέρεται να προκάλεσε τις ζημιές στο σχολείο Λιβαδιών - Ποια η διαδικασία

Έτσι έκανε Πάσχα ο κόσμος: 7,5% πιο ακριβό το φετινό τραπέζι - «Χάθηκε από τα πρόσωπα του κόσμου η χαρά των ημερών»

Πολλά κιλά ναρκωτικά και γεμάτο πιστόλι βρήκαν σε οικία - Χειροπέδες σε 34χρονο - Δείτε φωτογραφίες

Απόπειρα φόνου στη Λευκωσία: Σύλληψη 29χρονου ενάμιση χρόνο μετά - Συνεχίζει να καταζητείται 30χρονος