«Πάτησε» κορυφή η Λιόν

Η Λιόν πήρε ένα σημαντικό διπλό επικρατώντας 3-2 της Μπρεστ, η οποία προσπάθησε να επιστρέψει στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, και κατόρθωσε να πατήσει στην κορυφή της Ligue 1 με 55 πόντους, όσους μετρά και η Λιλ.

Μία σημαντική νίκη πανηγύρισε η Λιόν στην έδρα της Μπρεστ για την 26η αγωνιστική της Ligue 1. Οι γκον επικράτησαν 3-2 και πάτησαν στην κορυφή του πρωταθλήματος με 55 βαθμούς όσους μετράει και η Λιλ, με μία αγωνιστική περισσότερη.

Οι γκον άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό έπειτα από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 29′ οι παίκτες της Λιόν άλλαξαν ωραία την μπάλα και ο Χουσέμ Αουάρ σημείωσε το 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν τρία τα τέρματά τους με τον Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπρεστ λίγο έλειψε να κάνει την επιστροφή της. Στο 53′ ο Σαρντονέ μείωσε σε 1-3, ενώ στο 74′ ο Καρδονά σημείωσε το 2-3. Το σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε και η Λιόν πανηγύρισε μία αγωνιώδης νίκη.

ΜΠΡΕΣΤ: Σιμπουά, Περόντ, Ερέλ, Σαρντονέ, Πιέρ-Γκαμπριέλ (67′ Φοσιρέ), Ονορά (87′ Λε Ντουαρόν), Λασνέ (88′ Φαντιγκά), Μπελκελμπά, Φαβρ (67′ Σαρμπονιέ), Μουνιέ, Καρδονά

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ντιμπουά, Ντιομαντέ, Ντεναγιέρ, Ντε Σίλιο, Μέντες, Γκιμαράες (71′ Κακρέ), Εκαμπί (78′ Κορνέ), Πακετά, Αουάρ (72′ Κανταβέρ), Ντεπάι (88′ Σλιμανί)