Δεύτερη θέση με ανατροπή στο Πριγκιπάτο η Μονπελιέ, έσωσε το βαθμό η Λιόν (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Με δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μονπελιέ επικράτησε 2-1 της Μονακό στο «Λουί Ντε» και πέρασε στην 2η θέση, στερώντας τη χαρά δεύτερης σερί νίκης στην ομάδα του Ανρί.

Η Μονακό κρατούσε μέχρι το 80ο λεπτό το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο με αντίπαλο τη Μονπελιέ, από το γκολ του Τίλεμανς στο 42’.

Ωστόσο δύο λάθη του Ζέμερσον έδωσαν τη δυνατότητα στη Μονπελιέ να ανατρέψει το παιχνίδι με τα γκολ των Λαμπρόντ και Σκούλετιτς με αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη να πάρει το τρίποντο και να περάσει στην 2η θέση με 29 πόντους, με την Μονακό να παραμένει στην προτελευταία θέση.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα των βραδινών αγώνων του Σαββάτου για τη Ligue1, η Νιμ ήταν εντυπωσιακή απέναντι στην Αμιάν και την κέρδισε 3-0, με ένα γκολ του Μπουανγκά και δύο του Αλιουί.

Η Γκινγκάμπ έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τη Νις, ενώ Ανζέ και Καέν ήρθαν επίσης ισόπαλες αλλά με σκορ (1-1).

Νωρίτερα, η Λιλ προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά, αλλά με το τέρμα του Ντεμπελέ στο 86’, η Λιόν έκανε το 2-2 στο σημερινό ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής στο Championnat.

Οι «λιλουά» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με δύο τέρματα διαφορά πριν ακόμα συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, χάρη στα γκολ των Ρεμί και Πεπε.

Μάλιστα, θα μπορούσαν να φτάσουν και σε τρίτο τέρμα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η προσπάθεια του Ικονέ σταμάτησε στο δοκάρι του Λόπες!

Στην επανάληψη, οι «λιονέ», που έχασαν με τραυματισμό τον Κορνέ στο 32’ και έπαθαν μια ακόμα «στραβή» με την αναγκαστική αλλαγή του Μαρσέλο στο 73ο λεπτό, κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα για να «γυρίσουν το ντέρμπι. Παρά, μάλιστα και το χαμένο πέναλτι του Ντεπάι, στο 50’…

Με τον Τραορέ να μειώνει αρχικά, τον Ντεπάι να έχει σουτ στο δοκάρι στο 80ο λεπτό και τον Ντεμπελέ να ισοφαρίζει… λυτρώνοντας την ομάδα του τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης!

Αναλυτικά η 15η αγωνιστική

Παρασκευή, 30/11

Σεντ Ετιέν-Ναντ 3-0
(72’ Μπέριτς, 84’ Καζρί, 90’ Κολοτζέτζακ)

Σάββατο, 1/12 (21:00)

Λιλ-Λιόν 2-2
(17′ Ρεμί, 28′ Πεπε – 63′ Τραορέ, 86′ Ντεμπελέ)

Ανζέ-Καέν 1-1
(50′ Σαπέλ-62′ Μποβέ)
Γκινκάμπ-Νις 0-0
Μονακό-Μοντπελιέ 1-2
(43′ Tίλεμανς – 81′ Λαμπόρντ, 86′ Σκούλετιτς)

Πηγή: sport-fm.gr

E-kalathi: Μεγάλο ενδιαφέρον από εταιρείες - Αξιολογούνται οι προσφορές - Πότε αναμένεται να τεθεί σε λειτουργία

Υπ.Μεταφορών στο «T»: Πρόταση να απομακρύνονται με ρυμούλκηση τα οχήματα που σταθμεύουν παράνομα - Λεπτομέρειες

Μονή Αββακούμ: Ενώπιον της Ανακριτικής Επιτροπής της Ιεράς Συνόδου για κατάθεση οι μοναχοί

Ήβη Αδάμου: Η σπάνια φωτογραφία με την κόρη της στην πολύχρωμη Κοπεγχάγη

Σήμερα το τελευταίο τετ-α-τετ Ολγκίν με Χριστοδουλίδη και Τατάρ - Στη συνάντηση Μητσοτάκη-Ερντογάν το «κλειδί» για τις εξελίξεις

Τον λόφο του προεδρικού ανεβαίνει στις 10.30 η προσωπική απεσταλμένη του ΓΓ των ΗΕ Μαρία Άνχελα Ολγκίν για την τελευταία συνάντηση-όπως τουλάχιστον γνωρίζουμε μέχρι στιγμής-με τον Πρόεδρο Χριστοδουλίδη.