Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Πάφο και ΑΠΟΕΛ, στο «Στέλιος Κυριακίδης» αφού έμειναν στην ισοπαλία σε 1-1 για την δεύτερη αγωνιστική του β’ ομίλου. Ντε Βινσέντι (51’) και Μπεριγκό (84’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Παραμένει στην κορυφή του ομίλου η Παφιακή ομάδα. Οι γαλαζοκίτρινοιν πλέον «κοιτάνε» το παιχνίδι της χρονιάς ενάντια στην Ομόνοια για τον επαναληπτικό των προημιτελικών του κυπέλλου.  Αποχώρησε τραυματίας ο Κλωναρίδης και στην ομάδα του Πουρσαϊτίδη κάθονται σε «αναμμένα κάρβουνα».

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν τόσο καλό ποιοτικά ωστόσο μπορούσαν αμφότερες οι ομάδες να ανοίξουν το σκορ.

Στο 17’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία αφού ο Μπεν Σαχάρ από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, μετά από γύρισμα του Κλωναρίδη.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 41’ με τον Τόρες, που μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως την υστάτη ο Ζόρζε έβαλε την προβολή και την έδιωξε σε κόρνερ.

Έτσι το «άγονο» 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Καμιά σχέση με το α΄ μέρος δεν είχε η επανάληψη, αφού είχαμε γκολ και πολλές ευκαιρίες.

Στο 51’ ο ΑΠΟΕΛ βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βισνέντι, γράφοντας το 1-0.

Κάπου εκεί, η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη μπορούσε να ισοφαρίσει ενώ αυτή του Σάββα Πουρσαϊτίδη να διευρύνει το προβάδισμα της, αλλά τόσο ο Ρούντκο, όσο και ο Ουζόχο, δήλωσαν «παρών» όταν χρειάστηκε κάνοντας εξαιρετικές αποκρούσεις.

Στο 64’ ο Κατσαντώνης σκόραρε, όμως, το τέρμα του δεν μέτρησε αφού το VAR έκρινε πως ο Μπεν Σαχάρ βρήκε την μπάλα με το χέρι, πριν αυτή φτάσει στον Κύπριο επιθετικό.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και εν τέλει έφτασαν στην ισοφάριση. Στο 84’ ο Αουρέλιο έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Μπεριγκό με προβολή από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με αυτό τον βαθμό η Πάφος ανεβαίνει στους 36, παραμένει στην κορυφή του γκρουπ ενώ ο ΑΠΟΕΛ πάει στους 34 και μένει στη δεύτερη θέση.

Στους γαλαζοκίτρινους, έχουν… ήδη το μυαλό στον αγώνα της χρονιάς ενάντια στην Ομόνοια, για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Πάφος (Κωνσταντινίδης): Ρούντκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Αουρέλιο, Φουρ, Πάνιτς, Φυλακτού (63′ Καμπράλ), Βαλακάρι, Τόρες (72′ Μπεριγκό), Ράκελς (63′ Βα)

Στον πάγκο: Πέτρου, Κούζικ, Ιανόφ, Λελιούκιν, Βαρέλα, Αντωνίου

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Σιέλης (85′ Ενσούε), Σάντος, Ζόρζε, Γουίλερ, Ανουάρ, Σατσιάς (75′ Γαβριήλ), Ντε Βινσέντι, Κλωναρίδης (59′ Ντονγκαλά), Κατσαντώνης, Σαχάρ (85′ Νούχιου)

Θυμηθείτε τo LIVE:

90+2′ Σουτ του Βλακάρι, διώχνει ο Ουζόχο.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85′ Σαχάρ και Σιέλης έξω, Νούχιου και Ενσούε εντός.

84′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Αουρέλιο έκανε το γύρισμα και ο Μπεριγκό με προβολή ισοφάρισε.

81′ Σουτ του Γουίλερ, ο Ρούντκο μαζεύει.

75′ Γαβριήλ στη θέση του Σατσιά.

72′ Μέσα ο Μπεριγκό, έξω ο Τόρες.

70′ Τεράστια απόκρουση του Ρούντκο σε κοντινό πλασέ του Μπεν Σαχάρ.

68′ Ο Σάντος δεν έδιωξε καλά, η μπάλα κάπου κόντραρε και από κοντά ο Ουζόχο έδιωξε σε κόρνερ.

64′ O Kατσαντώνης από κοντά σκόραρε, όμως το γκολ του δεν μετρά λόγω χέρι του Μπεν Σαχάρ πριν φτάσει η μπάλα στον Κύπριο επιθετικό.

63′ Καμπράλ και Βα μέσα, εκτός οι Φυλακτού και Ράκελς.

59′ Ντονγκαλά αντί Κλωναρίδη.

58′ Πλασέ του Αουρέλιο στην κίνηση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

51′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ντε Βινσέντι με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανοίγει το σκορ.

ΕΝΑΡΞΗ B’ HMIXΡΟΝΟΥ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45+1′ Σουτ του Πάνιτς μπλοκάρει ο Ουζόχο.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

41′ O Tόρες έκανε το πλασέ, ο Ζόρζε έβαλε την προβολή τελευταία στιγμή και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

39′ Σουτ του Κλωναρίδη, λίγο έξω.

17′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κλωναρίδης έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Σαχάρ, ο οποίος από κοντά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

6′ Σουτ του Σατσιά, η μπάλα βρίσκει στα σώματα και φεύγει σε πλάγιο.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.

The post Ο Μπεριγκό «απάντησε» στον Ντε Βινσέντι και το… μοίρασαν – Και τώρα Ομόνοια για ΑΠΟΕΛ appeared first on Thema Sports.

Ανάλυση - Επίθεση Ισραήλ: Τι να περιμένουμε μετά το χτύπημα - Το Ιράν ενεργοποίησε συστήματα αεράμυνας

Στη Μέση Ανατολή και στις σχέσεις Ισραήλ και Ιράν είναι στραμμένα τα βλέμματα της διεθνούς κοινότητας για ακόμη μία φορά μετά το χτύπημα στο έδαφος της Τεχεράνης που αποδίδεται στο Τελ Αβίβ.