ΓΚΕΛΕΣ για Άρη, ΠΑΕΕΚ, νίκη και κορυφή για Οθέλλο! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Με επτά παιχνίδια συνεχίστηκε σήμερα (06/03) η 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας.

Ο Οθέλλος Αθηαίνου ήταν ο κερδισμένος της ημέρας, αφού εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες βαθμών των Άρη και ΠΑΕΕΚ και “πάτησε” κορυφή, μετά τη δύσκολη νίκη του επί του Διγενή Ύψωνα, ενώ σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν ο ΑΣΙΛ και η Αναγέννηση και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Θυμίζουμε ότι χθες (05/03), στο ματς που άνοιξε την αυλαία, η Αγία Νάπα επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας Αραδίππου, ενώ η 22 αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή (07/03) με το παιχνίδι ανάμεσα στην Ομόνοια Ψευδά και τον Διγενή Μόρφου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (και οι σκόρερ) της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 5 Μαρτίου 2021

Ομόνοια Αραδίππου – Αγία Νάπα 0-1 (85΄ Άλαμ)

Σάββατο 6 Μαρτίου 2021

ΑΕΖ Ζακακίου – ΑΣΙΛ Λύσης 0-2 (52΄ Κέκκου, 88΄ Μούσιτς)

Αχυρώνας Λιοπετρίου – Αναγέννηση Δερύνειας 0-1 (54΄ Ευσταθίου)

Αλκή Ορόκλινης – Ακρίτας Χλώρακας 3-2 (13΄ Κατσιατής, 30΄ Ολατούντζι, 70΄ Χαραλάμπους / 21΄ Χριστοδούλου, 86΄ Ζήνωνος)

ΘΟΪ Λακατάμιας – Ονήσιλος Σωτήρας 2-1 (34΄ Κονομής, 88΄ Οκκαρίδης / 81΄ Ντίντακ πέναλτι)

Κόκκινες: 80΄ Κόβατς (ΘΟΪ) – 59΄ Παπαγεωργίου (Ονήσιλος)

Κούρης Ερήμης – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας 1-1 (18΄ Κόνορς / 28΄ Kαπαρτής)

Οθέλλος Αθηαίνου – ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα 2-1 (18΄ Αναστασίου, 28΄ Νιόκκας / 32΄ Νεοφύτου)

Π.Ο. Ξυλοτύμπου – Άρης Λεμεσού 0-0

Κυριακή 7 Μαρτίου 2021

15:30 Ομόνοια Ψευδά – Διγενής Μόρφου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Δεν υπολογίζονται τα παιχνίδια του Σαββάτου 6 Μαρτίου)

18  Ε. Ν. ΘΟΙ ΛΑΚΑΤΑΜΙΑΣ 21 2 6 13 20 40 9

* Ο αγώνας ΑΕΖ Ζακακίου – ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου (12.09.2020) κατακυρώθηκε με τέρματα 4-1 υπέρ του Σωματείου ΑΕΖ Ζακακίου κατόπιν απόφασης της Δικαστικής Επιτροπής.

* Αφαίρεση 3 βαθμών από το Σωματείο ΑΡΗΣ Λεμεσού, κατόπιν απόφασης της Δικαστικής Επιτροπής ημερομηνίας 19.11.2020.

* Αφαίρεση 3 βαθμών από το Σωματείο Ε.Ν.ΘΟΙ Λακατάμιας, κατόπιν απόφασης της Πρωτοβάθμιας Επιτροπής Κριτηρίων ημερομηνίας 24.12.2020.

* Αφαίρεση 3 βαθμών από το Σωματείο Ε.Ν.Υ.ΔΙΓΕΝΗΣ Ύψωνα, κατόπιν απόφασης της Πρωτοβάθμιας Επιτροπής Κριτηρίων ημερομηνίας 24.12.2020.

Αναλυτικά η επίσημη ενημέρωση από την ΚΟΠ για τα ματς του Σαββάτου (06/03):

«Συνεχίζεται ο έντονος συναγωνισμός στο Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας μετά και από την ολοκλήρωση των σημερινών αναμετρήσεων της 22ης αγωνιστικής.

Η πρώτη τετράδα της βαθμολογίας: Οθέλλος 42, Αγία Νάπα 41, ΠΑΕΕΚ 40, Άρης 40.

Στην Αθηαίνου ο Οθέλλος νίκησε με 2-1 την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα. Στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ραφαήλ Αναστασίου και στο 28ο λεπτό ο Ανδρέας Νιόκκα πέτυχε το 2-0. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε στο 32ο λεπτό με τον Γιώργο Νεοφύτου.

Στην Ερήμη Κούρης και ΠΑΕΕΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Οι γηεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Κόνορ και στο 28ο λεπτό ο Καπαρτής ισοφάρισε για την ΠΑΕΕΚ.

Στην Ξυλοτύμπου η τοπική ομάδα αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τον Άρη.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε χθες με το νικηφόρο εκτός έδρας 1-0 της Αγίας Νάπα έφτασε επί της Ομόνοιας Αραδίππου.

Κυριακή 7 Μαρτίου (15:30)
Ομόνοια Ψευδά – Διγενής Ακρίτας Μόρφου».

The post ΓΚΕΛΕΣ για Άρη, ΠΑΕΕΚ, νίκη και κορυφή για Οθέλλο! (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ) appeared first on Thema Sports.