Αύξηση στις νοσηλείες στην μονάδα εντατικής θεραπείας.
Σύμφωνα με τον Εκπρόσωπο Τύπου ΟΚΥΠΥ, Πάμπο Χαριλάου, μιλώντας στην εκπομπή Alpha Καλημέρα, ανέφερε ότι τις τελευταίες μέρες παρατηρείται αύξηση στις νοσηλείες μεταξύ 75-80.
"Το ενθαρρυντικό αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν υπάρχουν post-covid ασθενείς, διασωληνωμένοι στην μονάδα εντατικής θεραπείας."
Ο κ.Χαριλάου συμπλήρωσε ότι "είμαστε σε εγρήγορση, ετοιμότητα, διότι μας ανησυχεί αυτό το φαινόμενο, γιατί έχει σταθεροποιηθεί το ποσοστό θετικότητας γύρω στο 5%"
Στη συνέχεια αναφέρθηκε στο γεγονός ότι "Τα περισσότερα άτομα που νοσηλεύονται είναι άνω των 70 ετών, είτε χωρίς ιστορικό εμβολιασμού ή έχουν λάβει την τελευταία δόση εμβολίου πριν αρκετούς μήνες , οπότε η ανοσία έχει πέσει"
Δείτε το βίντεο:
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:
• «Έσβησε» κατάδικος των Κεντρικών Φυλακών - Εν αναμονή της νεκροτομής επί της σορού του
• Ανείπωτη θλίψη - «Έφυγε» η μικρή Έλενα Νικολάου - Η συγκινητική παράκληση της οικογένειας
• Συγκινεί η Ιλάειρα Ζήση: Η φωτογραφία της κόρης της και το μήνυμα όλο νόημα
Ακολουθήστε το Tothemaonline.com στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις