Με σούπερ Ροντρίγκεθ το 1-0 για την ΤΣΣΚΑ!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με MVP τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε ό,τι ήθελε την Μπασκόνια στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη με 94-68 και μπήκε με το «δεξί» στην προημιτελική σειρά της EuroLeague.

Η Μπασκόνια πάλεψε για ένα ημίχρονο απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία, όμως, με οδηγό τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ πάτησε το γκάζι στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη με 94-68 στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής σειράς της EuroLeague. Η ομάδα του στρατού στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο «εγκλώβισε» τους αντιπάλους της στην άμυνά της, έστησε ένα διαγωνισμό τριπόντων στην τρίτη περίοδο κι έκανε το 1-0 στη σειρά με περίσσια ευκολία.

Ο MVP

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν «καυτός» στο…. τζάμπολ των playoffs της κορυφαία ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, καθώς έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του. Ο Ισπανός γκαρντ πάτησε παρκέ για 20:45, σημείωσε 19 πόντους (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα), πήρε 1 ριμπάουντ και έδωσε 5 ασίστ, ενώ υπέπεσε μόλις σε 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι  στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν… πάρτι πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων. Οι παίκτες της  ομάδας του στρατού στην τρίτη περίοδο είχαν 7/9 τρίποντα, ενώ από το 21′ ως το 26′ είχαν 6/7 σουτ πίσω από τα  6,75 μέτρα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ομάδες χρειάστηκαν ένα δίλεπτο (0-0, 2′) για να βρουν ρυθμό, αλλά στη συνέχεια της πρώτης περιόδου ήταν… καταιγιστικές. Οι γηπεδούχοι  ως 10΄είχαν 6/7 δίποντα , 2/5 τρίποντα και 5/6 βολές, αλλά οι φιλοξενούμενοι – παρότι ήταν 2/7 σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων –  με 7/9 δίποντα και 4/4 βολές έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (23-24). O Nτε Κολό στο ξεκίνημα της δεύτερης περίοδο φώναξε «παρών» για την ομάδα του, αλλά ο Σίλντς και ο Χίλιαρντ οδήγησαν τους Βάσκους στο +4 (34-38). Ο Ροντρίγκεθ, όμως, κράτησε όρθια την ΤΣΣΚΑ, η οποία έτρεψε σερί 7-0 (41-38, 19′) και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 44-40.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με το πόδι στο γκάζι, καθώς ο Ροντρίγκεθ παρέμεινε «καυτός». Ο Ισπανός γκαρντ έδωσα το σύνθημα για ένα βομβαρδισμό τριπόντων, οι Κουρμπάνοφ και Κλάιμπερν τον ακολούθησαν και οι γηπεδούχοι στο 26′ ξέφυγαν με 66-49 έχοντας 6/7 σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων.  H «Αρκούδα», όμως, δεν σταμάτησε εκεί και η συμπλήρωση των 30′ την βρήκε στο +21 (73-52).  Η Μπασκόνια άρχισε την τέταρτη περίοδο τρέχοντας σερί 0-5, αλλά στο 32 έχασε με 5 φάουλ τον Σιλντς, ο οποίος απέναντι στην «Αρκούδα» ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν σε απόσταση τους αντιπάλους τους κι εντέλει πήραν τη νίκη με 94-68,

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ:  Το «παρών» στη Megasport Areana έδωσαν 6.252 φίλαθλοι, όπως ενημέρωσε η EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Λάτισεβς, Πάντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 44-40, 73-52, 94-68

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 11 (1), Μπολομπόι 3 (1), Πίτερς 4, Ούχοφ 3 (1), Ροντρίγκεθ 19 (5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίγκινς 12 (1), Χάκετ 7 (7/8 βολές),

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 5 (1), Βόιτμαν 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χουέρτας 5 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιοπ, Πουαριέ 12 (5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (1), Γκαρίνο 4, Σιλντς 17 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Χίλιαρντ 12 (2/7 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 15/25 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 25/28 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 3 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 18/33 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 8/10 βολές, 25 ριμπάουντ (14 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και η Μπασκόνια θα κοντραριστούν εκ νέου την Πέμπτη (18/4, 20:00).

Πηγή: Sport24.gr

Απόπειρα φόνου: Ανάμεσα στους συλληφθέντες φυσικοί δράστες - Καταζητείται άλλο ένα πρόσωπο - Τεκμήρια θα ρίξουν φως στην υπόθεση

Ετοιμάζουν βαλίτσες οι Κύπριοι: Οι προορισμοί που επέλεξαν για ταξίδι το Πάσχα - Τι ισχύει με τις τιμές

Μεγάλη Εβδομάδα: Tα πάθη του Κυρίου, μέχρι την Σταύρωση και την Ανάσταση - Οι Ιερές ακολουθίες και τα τροπάρια

Πασχαλινό τραπέζι: «Καίει» το κρέας τις τσέπες των καταναλωτών – Πιο φθηνά από πέρσι τα αυγά και τα λαχανικά – Δείτε πίνακες

Ιωάννα Μαλέσκου: Υπέρλαμπρη στην πρεμιέρα της - Στο πλευρό της Μικρούτσικος και Τάσος Τρύφωνος - Δείτε βίντεο

Υπό κράτηση βρίσκονται από χθες Κυριακή επτά πρόσωπα για τα οποία υπάρχει μαρτυρία για την ενδεχόμενη εμπλοκή τους στην απόπειρα φόνου κατά 34χρονου στην Ανθούπολη.