ΔΙΕΘΝΗ

Δραματικό παιχνίδι στη Μαδρίτη! Στα πέναλτι πήρε το «εισιτήριο» η Ατλέτικο

Μετά από έναν δραματικό αγώνα, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Champions League.

H ομάδα του Ντιέγκο Σιμέονε επικράτησε με 1-0 της Λεβερκούζεν στην κανονική διάρκεια του αγώνα και η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλτι, αφού στην παράταση δεν υπήρξε κάποια διαφοροποίηση.

Πιο εύστοχοι οι Ισπανοί, επικράτησαν 3-2 στα πέναλτι και για πρώτη φορά στην ιστορία τους, βρίσκονται για 2η συνεχόμενη χρονιά στα προημιτελικά του Champions League.

Το τυχερό γκολ του Σουάρεθ στο 27΄ ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Ατλέτικο στην κανονική διάρκεια του ματς, ισοφαρίζοντας το σκορ που κέρδισε η Λεβερκούζεν στην Γερμανία.

Ο Γκαρθία αστόχησε σε πέναλτι για την Ατλέτικο με τον Λένο να αποκρούει την εκτέλεση του Κόκε. Τοπράκ και Κίσλινγκ ήταν άστοχοι για την Λεβερκούζεν με τον Τσαλχάνογλου να κάνει άσχημη εκτέλεση στο κέντρο και να αποκρούει ο Όμπλακ.

Πέραν από το γκολ της Ατλέτικο δεν υπήρξε κάποια μεγάλη στιγμή στο 90λεπτο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 106΄ ο Ραούλ Γκαρθία ανάγκασε τον Λένο σε δύσκολη απόκρουση ενώ το μακρινό σουτ του Ρόλφες στο 111΄ έφυγε ελάχιστα έξω.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά (23' Όμπλακ), Χουανφράν, Μιράντα, Χοσέ Μαρία Χιμένες, Χεσούς Γκάμεθ, Μάριο Σουάρες, Κόκε, Κάνι (46' Ραούλ Γκαρθία), Αρντά Τουράν, Γκριεζμάν, Μάντζουκιτς (83' Τόρες).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χίλμπερτ, Τοπράκ, Σπάχιτς, Ουεντέλ, Λαρς Μπέντερ (104' Κυριάκος Παπαδόπουλος), Γκονσάλο Κάστρο, Μπελαραμπί, Σον Χέουνγκ-Μιν (77' Ρόλφες), Τσαλχάνογλου, Ντρμιτς (69' Κίσλινγκ).

Έπεσε από τον δεύτερο όροφο οικίας 56χρονος - Κρίσιμα στο Νοσοκομείο

Κεντρικές Φυλακές: «Τσάκωσαν» το κρατούμενο που είχε αποδράσει – Πού εντοπίστηκε

Πασχαλινά αυγά από «χρυσάφι» - Γιατί ανεβαίνουν οι τιμές του κακάο; Οι λόγοι, το ποσοστό και η νόσος του μαύρου λοβού

Δρόμος Πάφου-Πόλης: Έμεινε στα χαρτιά η ολοκλήρωση της Α’ φάσης λόγω καθυστερήσεων - Εν αναμονή αποφάσεων

Βόμβα σε club στον Πρωταρά: Στο κελί για 8 ημέρες ο 31χρονος – Οι κατηγορίες που τον βαραίνουν

Κατερίνα Στικούδη: «Κεκλεισμένων των θυρών» η βάφτιση του δεύτερου γιου της

LIVE: «Το Ιράν δεν σχεδιάζει άμεσα αντίποινα εναντίον του Ισραήλ» - Ρίχνουν τους τόνους Τεχεράνη και Τελ Αβίβ

Νέος συναγερμός σήμανε σε ολόκληρη τη Μέση Ανατολή, μετά τις αναφορές αμερικανικών ΜΜΕ για επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν με πυραύλους. Το ThemaOnline σας μεταφέρει τις εξελίξεις